Přezbrojení Evropy je nezbytné: pomoci s tím mohou i španělská velkorážní děla s dosahem až 40 km ze „staré“ továrny

Jelikož dělostřelectvo ukazuje v posledních konfliktech svou sílu, chtějí ho mnohé armády modernizovat a posilovat – naráží ovšem na nedostatečné výrobní kapacity.

Vystavená houfnice Santa Bárbara Sistemas 155/52 i Zdroj fotografie: Uživatel Outisnn/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dělostřelectvo je stále jednou z rozhodujících sil na bojišti, takže se nejenom mnohé armády NATO rozhodly to své modernizovat a posílit. Jenom navýšení vojenských rozpočtů však nestačí, překážkou jsou totiž hodně omezené výrobní kapacity. V mnoha tak zbrojovky nemohou v případech skokovému navýšení zájmy vyhovět, pročež se snaží výrobu těžkého dělostřelectva značně posílit – třeba obnovením výroby v zakonzervovaných provozech.

Španělé zvládnou děla žádaných ráží

Jedním z evropských výrobců děl a kanonů byla v minulosti i společnost Santa Bárbara Sistemas ve španělské Asturii, ale výroba tam byla zastavena. Kvůli zvýšené poptávce po dělech se ji však koncern GDELS, do něhož továrna spadá, rozhodl znovu aktivovat. Podnik má být schopen vyrábět hlavně zbraňové systémy nejžádanějších ráží, uvádí ve své tiskové zprávě společnost GDELS. Avšak jaká děla by chtěla ve Španělsku vyrábět, nijak nespecifikovala.

Houfnice Santa Bárbara Sistemas 155/52 při tažení iZdroj fotografie: Uživatel Outisnn/ Creative Commons / CC BY-SA
Houfnice Santa Bárbara Sistemas 155/52 při tažení

V minulosti nicméně dokázal provoz vyrábět dělostřelecké zbraně různých ráží, například přes 200 hlavní pro kanony španělských tanků Leopard 2E, uvádí ArmyRecognition. Továrna jinak produkovala hlavně do děl ráže 105 milimetrů a byla schopna vyrábět i těžké houfnice Santa Bárbara Sistemas 155/52 ráže 155 milimetrů s hlavní o délce 52 ráží. Podnik navíc může sloužit nejenom k výrobě nových zbraní, ale také k modernizaci těch starších.

Tažené houfnice s vlastním pohonem

Houfnici ráže 155 milimetrů produkovala španělská továrna v letech 2002 až 2009, uvádí Wikipedia, a v současnosti je ve výzbroji armád Španělska, Kolumbie a Salvadoru. Jde o taženou houfnici o hmotnosti 13,5 tun, která je vybavena pomocnou dieselovou pohonnou jednotkou, což znamená, že se může pohybovat i samostatně, a to rychlostí až 18 km/h – využít toho lze jenom na krátké vzdálenosti a jeho pomocí je poháněn i hydraulický systém děla.

České letouny JAS-39 Gripen

České letouny JAS-39 Gripen útočily na F-16, F/A-18 Hornet nebo Mirage 2000 ve Španělsku, úkol to pro ně nebyl jednoduchý

Díky dlouhé hlavni používané na nejmodernějších západních dělostřeleckých systémech může houfnice zasahovat cíle do vzdálenosti až 30 km s klasickou municí, a 40 km s municí s raketovým posilovačem. Vybavena je také digitálním navigačním zaměřovacím a ukazovacím systémem a radarem úsťové rychlosti, což zvyšuje její přesnost. Není však jasné, zda bude ve Španělsku vyráběna opět tato zbraň, neboť moderní trendy preferují děla samohybná.

Střelba z houfnice Santa Bárbara Sistemas 155/52

Jakou šanci na úspěch dáváte taženým, eventuálně jiným dělům ze Španělska?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články