Supervojáci z těch amerických zatím nebudou. Speciální brýle za cenu 7 octávií z nich dělají viditelný cíl

Armády již mnoho let pracují na tom, jak by technologie mohly zvýšit efektivitu pěchoty. Něco se již povedlo, ale v mnoha oblastech se na pokrok čeká.

i Zdroj fotografie: U.S. Army
                   

Jedním z plánů amerických ozbrojených sil je poskytnout pěšákům dostatek informací, které by umožnily jejich rychlé rozhodování, zlepšily systémy velení a přinesly další výhody. Zajistit to měl projekt brýlí IVAS, jež armádním složkám dodává společnost Microsoft. Zakázka má hodnotu neuvěřitelných 22 miliard dolarů (543 miliard korun), které má ministerstvo obrany známé firmě zaplatit. Ovšem projekt provází řada problémů.

Jedny brýle stojí 4,5 milionu

Jedním z nich je právě vysoká cena, kterou opakovaně kritizovali američtí zákonodárci. Financování kvůli tomu dokonce stálo. Ozbrojené síly mají obdržet 120 tisíc kusů těchto brýlí, prvních 5 tisíc v současnosti. To znamená, že jedny by stály 4,5 milionu korun, což je více, než za kolik můžete koupit 7 vozů Škoda Octavia. Brýle jsou přitom postavené na základě Hololens 2, jež stojí 3 500 dolarů (86 tisíc korun), i když pro vojenské využití je mnoho prvků přidaných.

Zkratka IVAS pochází z anglického The Integrated Visual Augmentation System. Jde o systém, který využívá rozšířenou realitu k promítání dat v zorném poli vojáka. Ten by měl vidět mapy, nepřátelské pozice, umístění svých spolubojovníků a mnoho dalších informací. Vojáci se mohou napojit na kamery jiných bojovníků, dronů nebo vozidel v okolí a prohlédnout si místo, o něž se zajímají. Brýle dávají velikou výhodu i velitelům, mají přehled, co jejich vojáci dělají. Připojit má být možné i nejmodernější systémy nočního vidění.

V noci prozrazují pozici vojáka

Ovšem skvělá vize má i řadu trhlin. Brýle měly zatím selhat ve čtyřech ze šesti testů. Sami pěšáci mají řadu výhrad. Tou nejdůležitější je skutečnost, že zpoza displeje brýlí uniká světlo. To je nepříjemné v noci, protože to by z vojáků, kteří by je používali v nočních hodinách, dělalo viditelné cíle. Nepřítel by na stovky metrů věděl, kde se nacházejí a kde mají hlavu. Někteří vojáci si ale stěžovali i na bolesti hlavy nebo únavu očí. Nebo zúžené zorné pole.

Neznamená to ale, že by brýle byly úplně k ničemu. Jejich praktické používání ukázalo, že dokážou velmi pomoc. Třeba důstojníci 45. pluku Rangers, který je testoval, tvrdí, že výrazně zlepšují orientaci vojáků. Ti se ani při náročných přesunech nemuseli zastavovat, aby zkontrolovali svoji trasu, čímž výrazně zvýšili svoji rychlost. Velitelům to také usnadňovalo velení, protože přesně věděli, kde jsou jejich podřízení a co přesně dělají.

Jak užitečné mohou být chytré brýle, až se vychytají všechny mouchy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články