Udrží si Humvee svou pozici v armádě, nebo je lepší Oshkost JLTV? Pokud jde o vojenská auta, v sázce je mnoho

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi vojenskými auty Humvee a Oshkost JLTV? Jednoznačně je v sázce mnoho. Vysoký výkon, plnohodnotné pancéřování, odolnost, a také dobrá manévrovatelnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

GM Humvee byl bojovým vozidlem pro mnoho armád po celém světě, včetně té americké. Je to nejslavnější vojenské dopravní a taktické vozidlo z dobrého důvodu. Americká armáda ho poprvé použila v roce 1983 a hrál pro ni důležitou roli ve válce v Perském zálivu, která se odehrála v roce 1991. Od té doby za sebou má Humvee v americké armádě úspěšné působení.

Nový konkurent ho může sesadit z trůnu

Novým preferovaným bojovým vozidlem se může stát Oshkosh JLTV. Doufá se, že v budoucnosti částečně nahradí flotilu Humvee v americké armádě. Jedná se o jedno z nejmodernějších taktických vozidel na světě, ale dá se vůbec s Humvee srovnávat? Oba vozy mají skvělý výkon. Humvee je sice starší, ale prošel několika vylepšeními, aby byl konkurenceschopný s jinými vozidly stejné kategorie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pod jeho kapotou je vznětový motor V8 a produkuje 190 koní (140 kW). Je to nedostatečná síla, vezme-li se v úvahu jeho váha. Nemá však dostatečnou maximální rychlost. Oshkosh JLTV má přeplňovaný vznětový motor V8, ale jinou dynamiku, navíc má výkon těžko uvěřitelných 400 koní (294 kW), a k tomu disponuje automatickou šestistupňovou převodovkou oproti čtyřstupňové v Humvee.

Humvee se orientuje v bojových situacích, Oshkosh je rychlý a spolehlivý

Obě vozidla jsou navržena pro různé situace. Zatímco Humvee může jezdit po malých prostorech, projíždět nerovným terénem, a dokonce projet vodními plochami několik stop hlubokých, jeho konkurent má odlišné specifikace: je rychlý a spolehlivý. Funguje dobře jako únikové vozidlo a slouží k přepravě citlivého nákladu a personálu. Oba vozy mají pohon všech kol, ale systém u JLTV je schopnější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obě vozidla mají pancéřování na ochranu cestujících i nákladů. Humvee má však výhodu, protože nabízí také ochranu před kulkami a bombami. Okna a čelní sklo jsou neprůstřelná. Vozidlo Oshkosh je určeno pro rychlost, jeho trup ve tvaru V slouží k ochraně proti výbuchům bomb. Humvee měl pak problémy s vyšší rychlostí a při naložení většího nákladu se zhoršila jeho spolehlivost.

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články