K bojům poslouží dokonce 70 let stará sovětská protiletadlová děla S-60 z Polska: mají směšný dostřel i sílu, ale na drony stačí

Ačkoli mnoho zemí vyřadilo protiletadlové dělostřelectvo jako zastaralé, sovětské dělo S-60 stále slouží. Letitou zbraň možná čeká renesance díky dronům.

Dělo S-60 i Zdroj fotografie: Uživatel Bukvoed / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V letech po druhé světové válce se jednotlivé armády v oblasti protiletadlové obrany stále spoléhaly na protiletadlová děla. Vývoj protiletadlových střel byl přitom v plenkách, ale bylo třeba chránit jednotky v poli nebo důležité objekty. Sovětští konstruktéři proto na začátku 50. let 20. století přišli se zbraní označovanou jako AZP S-60. Dostala se do výzbroje mnoha zemí a kupodivu může být i dnes velmi užitečná, a to i ve válce na Ukrajině.

S-60 je tak trochu okopírované německé dělo

V Sovětském svazu začali na kanonu ráže 57 milimetrů pracovat na konci 40. let a údajně se tamní konstruktéři velmi inspirovali v kvalitních německých protiletadlových zbraních z druhé světové války. Nechyběl jim ani systém schopný vypočítat nutné předsazení, aby projektily dokázaly své cíle zasahovat. Ve velkém bylo dělo S-60 nasazeno v 50. letech v sovětské armádě, ale SSSR ho vyvážel do mnoha zemí, stovky těchto kanónů mělo i Československo a Polsko. A právě druhá z těchto zemí se rozhodla, že je pošle na Ukrajinu i se zhruba 70 tisíci projektilů.

Děla S-60 iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Děla S-60 v ruském muzeu

Zbraň je 4,66 tuny těžká a její obsluha vyžaduje 7 vojáků. Užívané granáty jsou schopné zasahovat cíle do vzdálenosti až 4 kilometrů u základní verze, a pokud je zbraň vybavena radarem a munice je jeho prostřednictvím naváděna, je dosah až 6 kilometrů. V krátké dávce může dělo vypálit až 120 ran za minutu, a pokud pálí trvale, je rychlost 80 ran za minutu.

Stíhačku zasáhne jen náhodou, proti dronu je smrtící

Proti moderním bojovým letounům jsou děla S-60 téměř neúčinná, i když například Polsko je modernizovalo a na některé instalovalo moderní řízení palby. Přesto by byl zásah letadla spíše náhodou, což ale rozhodně neplatí o dronech. Například íránské Shahed 136 používané Ruskem létají rychlostí asi 185 kilometrů v hodině a protiletadlové dělo pro ně tedy představuje nebezpečí. Do zbraně lze nicméně nabít i protipancéřové projektily, které dokáží zneškodnit obrněná vozidla a bojová vozidla pěchoty, ale tanky nikoliv.

Zajímavostí je, že děla S-60 byla během ukrajinského konfliktu zaznamenána i na ruské straně, ale ne v roli protivzdušné obrany, ale jako zbraně pro nepřímou palbu s dostřelem přes 6 kilometrů. Existují i systémy od S-60 odvozené, například ZSU-57-2, což je samohybná verze na pásovém podvozku s dvěma hlavněmi, nebo ZIF-72 určený pro námořnictvo. Děla S-60 se účastnila válek třeba mezi arabskými zeměmi a Izraelem a ve velkých počtech je používal Severní Vietnam proti americkému letectvu. Nejde však o jediné staré dělo tohoto typu, Ukrajinci např. využívají jugoslávský kanón Zastava M55 obohacený o průmyslové kamery.

Nakolik užitečná mohou taková děla být?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Starší domy se kvůli EU stanou neprodejnými, lidé se s tím musí smířit
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sladká cesta za štíhlou postavou: Lžíce skořice s medem zatočí s nadbytečnými kily už první týden
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva