Ruský stíhač tanků Sprut-SDM1: malý a téměř neznámý, ale pocuchá i nejsilnější Západní tanky jako Leopard 2 nebo M1 Abrams

Ukrajinská ofenziva v čele s tanky může narazit na silné ruské stíhače tanků. Jejich kanón je shodný s tankovým a vystřelují i řízené střely; navíc jsou vemi rychlé a umí plavat.

Ruský stíhač tanků Sprut-SMD1 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Až se ukrajinské jednotky pustí do očekávané ofenzivy proti ruským okupantům, mohou narazit na úplně známou protitankovou zbraň. Tedy, stíhače tanků známé jsou, a to už dlouhá desetiletí, ale tentokrát je řeč o „ruském monstru“ 2S25 Sprut-SD, respektive jeho nejnovější vylepšené verzi 2S25M Sprut-SDM1. Do přímého souboje s tankem (ať má Západní nebo sovětskou konstrukci) se samozřejmě pustit nemůže, ale při útoku ze zálohy a správně zvolené taktice může být velmi nebezpečnou zbraní, s níž se budou muset Ukrajinci vypořádat.

Věž se silným dělem na podvozku BVP

Vozidla Sprut-SD nejsou novinkou, ale nikdy jich nebylo mnoho; sloužila přitom hlavně o výsadkových jednotek. Charakterizované jsou jako stíhače tanků, ale někdy také jako lehké tanky se schopností působit i v horách. V podstatě jde o podvozek bojového vozidla pěchoty, v případě starší verze se jedná o BMD-3, zatímco v případě modernizované pak o BMD-4M, což je bojové vozidlo určené k přepravě výsadkových jednotek. Na tomto podvozku je pak namontována speciální věž s poměrně silným tankovým dělem.

Ekvivalentů podobných zbraní existuje více, daly by se možná trochu přirovnat k francouzským AMX-10 RC, které získala Ukrajina v rámci Západní pomoci, i když tato vozidla mají pro změnu kolový podvozek, kdežto ruská pásový. Dalším specifikem federativního stíhače tanků je schopnost plavat, což může být v ruském nebo ukrajinském terénu s vysokým počtem vodních toků výhodou. Starší verzi vozidel vyráběl Kurganmashzavod v letech 2005 až 2010, ale bylo jich nejspíše jen 36; s výrobou nové verze pak údajně začal na konci roku 2022.

Stíhač tanků 2S25 Sprut-SD iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Stíhač tanků 2S25 Sprut-SD

Samotné vozidlo je 18 tun těžké a se zbraní vychází jeho délka na 9,77 metrů, zatímco šířka na 3,15 m. K jeho obsluze je zapotřebí 3členná osádka a dosahuje rychlosti kolem 70 km/h, ve vodě pak kolem 10 km/h. Dojezd je cca 500 km. Nová verze má být ale vybavena silnějším motorem, takže může být její mobilita o něco lepší. Ochrana bude na úrovní klasických bojových vozidel pěchoty, pancíř má na vzdálenost 500 m odolat zbraním do ráže 23 milimetrů.

Dělo jako na tanku vystřelí i řízenou střelu

Hlavní zbraní 2S25M Sprut-SDM1 je modifikovaný tankový kanon ráže 125 mm používaný na sovětských nebo ruských tancích, takže může využívat běžnou ruskou protitankovou munici. Ta by měla být schopna proniknout i skrze pancíř tanků jako Leopard 2, M1 Abrams, Leclerc, a možná i Challenger 2. Vybaven je také automatickým nabíječem s rychlostí palby až 8 ran za minutu, a kromě klasických granátů lze odpalovat laserem naváděné protitankové střely 9M119 Svir s dosahem až 4 km. Výzbroj vozidla je pak doplněna koaxiálním kulometem ráže 7,62 mm.

Verze Sprut-SDM1 má být navíc vybavena novám systémem řízení palby a termovizí, ale bližší podrobnosti ani přesné schopnosti systému nejsou známy, jelikož je na federaci stále uvaleno přísné embargo. A jak vyšlo najevo, ruské tanky jsou bez Západních komponentů mnohem horší. Přesto nelze pochybovat o tom, že při správné taktice by mohly být tyto stíhače nebezpečné. Pokud se například ukryjí, mohly by ze zálohy zaútočit na ukrajinské tanky nebo bojová vozidla pěchoty, a po vypálení několika ran zase díky své rychlosti uniknout do bezpečí.

Ruský stíhač tanků 2S25M Sprut-SDM1

Jak silné mohou být stíhače tanků Sprut-SDM1?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články