Ukrajinský PTŘS Šturm-SM rozhodně není špatný stíhač tanků, neb díky modernizaci zvládne i ruské tanky T-90M

Využít staré zbraně je někdy mnohem efektivnější než vyrobit nové. A právě to je případ i ukrajinského stíhače tanků, který je po modernizaci hodně nebezpečný.

Ukrajinský stíhač tanků se systéme Šturm-SM i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Některé protitankové zbraně jsou mobilní a již v minulosti opakovaně prokázaly, jak mohou být nebezpečné. Ovšem po mnoha letech ve službě pochopitelně jejich starší typy nejsou proti dnešním obrněncům tak účinné. Ano, lze je nahradit novějšími a silnějšími, ale mnohé lze stejně tak nějakým způsobem rozsáhle modernizovat. Dobrým příkladem je ukrajinský systém Šturm-SM, jehož základ vychází ze sovětského 9K114 Šturm-S na transportéru MT-LB.

Staré sovětské střely již nedostačovaly

Sovětská armáda vyvinula protitankovou střelu 9K114 Šturm-S v polovině 70. let 20. století, a v roce 1979 vznikl na jejím základě z transportéru MT-LB stíhač tanků 9P149, uvádí Military-History. V současné době jsou ale tyto střely již zastaralé a nejsou schopné prorazit pancíř moderních tanků, a i jejich použití je navíc těžkopádné. Ukrajinská armáda má ale ve skladech možná až 400 těchto stíhačů tanků, takže se je rozhodla využít k vytvoření mnohem modernější protitankové zbraně, což ušetřilo náklady a umožnilo rychlejší konstrukci.

Stíhač tanků 9P149 se střelami Šturm-S iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Sovětský stíhač tanků 9P149 se střelami Šturm-S

Konstruktéři osadili transportér zcela novým ukrajinským systémem zvaným Šturm-SM, který využívá nové střely RK-2P Barrier-P. MilIn uvádí, že je jejich dosah až 7 km, ale nikde už nelze vyčíst, jak silný pancíř dokáží prorazit, i když lze předpokládat, že budou podobně schopné jako známý ukrajinský systém Stugna-P, tedy 1 000 až 1 200 milimetrů RHAe. Střely by si, na rozdíl od starých sovětských, měly poradit i s reaktivním pancířem, tedy budou tandemové. Ve vozidle jich je přitom zásoba 12 kusů, což by mělo zcela dostačovat proti několika cílům.

Moderní zaměřovací systém

Jenom výměnou zbraně však úpravy na starém sovětském systému neskončily. Defence-UA uvádí, že odpalovač střel je propojený s ukrajinským optickým zaměřovacím systémem OPSN-I, který kombinuje optický systém s termovizí a lasery a má 20násobné zvětšení. Cíle je schopen detekovat do vzdálenosti 11 kilometrů, přičemž je laser označí na více než 7 km. Díky termovizi může osádka snadno pracovat i v noci, což stará sovětská zbraň nedokázala. Stabilizace systému potom umožňuje snadné a přesné míření.

BMP-2M s otevřeným přesním krytem

Modernizovaná ruská BVP BMP-2M zničí jakýkoliv tank až na 8 km díky výkonné střele, ale některé slabiny původního vozidla zůstaly

Vlastní pásové vozidlo MT-LB pak pochází z roku 1964, ale v ukrajinské nebo ruské armádě je i přes své stáří stále hojně používané, a to i jako nosič různých zbraní. MilitaryToday uvádí, že je vozidlo schopné dosahovat rychlosti až 61 km/h a dokáže i plavat. Jeho nevýhodou je však ochrana osádky, odolá totiž jenom střelbě z ručních zbraní. V případě stíhače tanků lze ale předpokládat, že vozidlo bude skrytě čekat na cíl, poté odpálí střelu a ujede do bezpečí. Stačit by měl i na některé typy ruských tanků T-90M, uvádí Wikipedia sílu jejich pancíře.

Stíhač tanků se systémem Šturm-SM

Jak hodnotíte modernizaci starého sovětského stíhače tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články