Skoro 50letý protiletadlový Gepard si dává íránské drony k snídani: na zničení jednoho mu stačí pouhých 6 ran

Německé protiletadlové Gepardy jsou na Ukrajině od léta 2022 a proti dronům se ukázaly jako nesmírně účinné. Jeden z nich dokázal sám zničit hned 10 cílů po sobě.

Německý protiletadlový systém Gepard, Ukrajina i Zdroj fotografie: Hans-Hermann Bühling / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Protivzdušný systém Flakpanzer Gepard (nebo také Flugabwehrkanonenpanzer Gepard) původem v Německa sice pochází ze 70. let minulého století, ale i v dnešní době jde o nesmírně cennou zbraň. Rusko totiž na Ukrajinu posílá stovky sebevražedných dronů, které nezbývá než sestřelit. A praxe ukazuje, že Gepardy umístěné na pásovém podvozku jsou v tomto směru nesmírně efektivní; jeden prý během střetnutí zvládl zničit hned deset dronů. Na sociálních sítích se objevilo i video, jak osádka takového Gepardu s dronem bojuje.

Radar Gepardu najde cíl a sdělí osádce vše potřebné

Je jasně vidět, že má vozidlo ve výbavě vyhledávací radar, který je pouze jedním z podobných systémů Flakpanzer Gepard, a jeho úkolem je objevit cíl v dosahu 15 až 16 kilometrů; ale záleží i na výšce a velikosti objektu. Radar je přitom umístěn v zadní části věže vozidla a pokrývá celé okolí v rozmezí 360 stupňů.. Pokud je cíl odhalen, systém Gepardu začne podávat osádce potřebné údaje o jeho vzdálenosti, výšce nebo rychlosti.

Když se nepřátelský stroj přiblíží, zapojí se do hry sledovací radar umístěný v přední části věže mezi děly (někdy bývá doplněn i laserovým dálkoměrem). Systém pak obsluze přesně řekne, kam zamířit, aby střely z děl cíl zasáhly, přičemž jejich dosah je 4,5 km. Pokud by se řízení palby porouchalo, má samozřejmě osádka možnost přepnout na manuální míření. Pak musí sama odhadnout, jak moc před letící stroj předsadit, s čímž jí pomáhá i trasující střelivo označující dráhu projektilů.

Vysoká rychlost střelby systému Flakpanzer Gepard

Flakpanzer Gepard je vybaven dvojicí rychlopalných kanonů ráže 35 milimetrů, z nichž může každý vypálit 550 ran za minutu, což je dohromady 1 100 projektilů během 60 sekund. V zásobě jich má přitom 680, což je dostatek, protože salvy jsou velmi krátké. Některé zprávy říkají, že na zničení jednoho dronu bylo zapotřebí pouhých 6 ran. V případě videa jsou to 2 velmi krátké dávky a podle všeho osádka zničila dron Shahed 136, který má Rusko z Íránu. Systém je ale schopen zničit i řízené střely.

Pro využití Gepardu je bohužel limitující munice, jelikož největší množství je vyráběno ve Švýcarsku, které s odvoláním na neutralitu odmítá povolit její vývoz na Ukrajinu. Využívána je tak hlavně munice z Norska, jenomže té není dost. Výroba by se ale měla letos rozeběhnout v Německu. Podle zkušeností ukrajinských vojáků jsou Flakpanzer Gepardy v boji s drony lepší než sovětská děla ZSU-23-4 a systémy 2K22 Tunguzka, mají totiž větší dosah a jsou přesnější. Vzhledem k nedostatku technicky ale Ukrajina improvizuje, jak to jenom jde. Třeba přiděláním průmyslových kamer na stařičké jugoslávské dělo Zastava M55.

Jaký systém je podle vás s Gepardem ještě srovnatelný?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články