Český tank T-72M4CZ: ve své době byl nejlepší T-72 světa, ale dnes už nestačí. V AČR ho nejspíše nahradí Leopard 2A8

NÁZOR: České armádě zbyly po rozpadu Československa tanky T-72M, které nechala zmodernizovat. Výsledek byl tak zdařilý, že předčil všechny ostatní verze.

Tank T-72M4CZ i Zdroj fotografie: Uživatel Maulincio / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Po rozpadu Československa zbyly vznikající české armádě vysoké počty tanků T-72M, které byly vyráběny na území dnešního Slovenska v sovětské licenci. A ačkoliv i válka v Perském zálivu ukázala, že je sovětská konstrukce horší než západní, na nové tanky rozhodně nebyly peníze, a ke konci studené války už ani státy do vývoje tak masivně neinvestovaly. Česko se proto rozhodlo tanky hluboce modernizovat, a hlavně z finančních důvodů jich nakonec označovaných jako T-72M4CZ vzniklo jenom 30, i když původně jich mělo být přes 300.

Ve své době nejlepší T-72 na světě

Modernizaci českých tanků dostal na starosti Vojenský opravárenský závod v Novém Jičíně, a výsledkem byla velmi dobrá verze, která byla v době svého vzniku (roku 2003) nejspíše nejzdařilejší modernizací tanku T-72 na světě. České vylepšení přineslo lepší ochranu osádky a možnost zasáhnout a zničit cíl i na relativně velikou vzdálenost, stejně jako lepší mobilitu. Úroveň tanku měla být dokonce srovnatelná s moderními tanky 3. generace.

Tank T-72M4CZ při střelbě iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Tank T-72M4CZ při střelbě

Tanky T-72M neměly, na rozdíl od verzí používaných v SSSR, kompozitní pancíř, ale T-72M4CZ má na nejexponovanějších místech vrstvené pancéřování včetně keramické části. Dále na něj bylo namontováno reaktivní pancéřování DYNA zvyšující nejen ochranu proti kumulativním hlavicím, ale i proti dalším projektilům. Stroj pak dostal i boční zástěny nebo aktivní ochranu „soft kill“, která detekuje zaměření laserovým paprskem používaným k navádění protitankových střel. Pro případ zasažení pak disponuje i moderním protipožárním systémem.

T-72M4CZ získal novou munici

Ačkoliv zůstal tank vyzbrojen dělem 2A46M ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem, byla pro něj vyvinuta wolframová munice APFSDS(-T) se schopností prorazit na 2 kilometry pancíř o síle 500 milimetrů RHAe. Získal také nové řízení palby, což značně zvýšilo šance osádky na zásah cíle již prvním výstřelem. Vedle toho má k dispozici laserový dálkoměr nebo termovizi, která osádce umožňuje i boj v noci a za zhoršené viditelnosti.

Základní kostra tanku zůstala stejná, ale dostala nový a výkonnější motor. Ten umožnil mírně zvýšit rychlost až na 61 km/h na silnici, ale zásadnější je mnohem vyšší zrychlení, což osádce dává možnost pružněji reagovat na některé situace. Po zhruba 20 letech od modernizace však ani T-72M4CZ nesplňuje to, co je pro moderní válku a standardy NATO žádoucí. Česká armáda je proto chce nahradit, a to pravděpodobně tanky Leopard 2A8. České T-72M4CZ následně nejspíše uloží do skladu nebo je budou používat aktivní zálohy.

Tank T-72M4CZ na Dnech NATO

Co si myslíte o tanku T-72M4CZ?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články