Ruský tank T-90M v boji na Ukrajině: proti moderním zbraním neobstojí a může plnit i „podřadné“ úkoly

T-90M jsou nejsilnější početné tanky ve výzbroji Ruska, které je často a rádo vychvaluje. V přímém boji ale nemusí obstát tak dobře, a tak plní i „podřadné“ úkoly.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M i Zdroj fotografie: Uralvagonzavod
                   

Jednou ze stěžejních zbraní, jakou může Rusko nasadit proti ukrajinské ofenzivě (jejíž součástí jsou poměrně ve velkém různé zbraňové systémy ze Západu), jsou modernizované tanky T-90M Proryv. Nakolik účinné budou proti západním zbraním, nelze odhadovat, protože proti nim ještě nikdy nestály. Na druhou stranu se ukázalo, že i když je T-90M Proryv nebezpečný a rozhodně ho není radno podceňovat, neobešlo se jeho nasazení na moderním bojišti bez problémů; a rozhodně ho nelze označit za nejlepší na světě.

Tvar T-90M charakterizuje vylepšená ochrana

Rozdíl mezi staršími ruskými nebo sovětskými tanky a T-90M je viditelný zejména na plášti, protože aktuálně nejlepší sériově vyráběný ruský obrněnec má reaktivní pancéřování Relikt, které zásadně zvyšuje jeho odolnost. Už ne tak rozpoznatelné je pak modernizované dělo 2A46M-5, do něhož lze používat nejvýkonnější protitankovou munici, a to včetně té z ochuzeného uranu, nebo protitankové střely 9M119M Refleks. Má mít i moderní zaměřovač a termovizi, i když některé zprávy naznačují, že dnes vyráběné tanky mají kvůli embargu méně schopné systémy.

Tank T-90M je bezesporu účinný proti starším sovětským tankům, kterých má plno Ruskem okupovaná Ukrajina; souboj třeba proti modernizovaným T-64, T-72 nebo T-80 tak zřejmě vyhraje bez obtíží, i když záleží i na výcviku osádky a jiných faktorech. Jak to bude proti západním tankům jako Leopard 2, Challenger 2 apod., je otázkou. Jejich zbraně by měly být schopny pancíř T-90M prorazit, ale naopak není jasné, zda ten zvládne totéž, pokud je střelí do přední části. Navíc mají ty západní i lepší zaměřování a vidění v noci a za ztížených podmínek.

Ukrajinská ofenziva

Aktuální vývoj ukrajinské ofenzivy: útok přinesl strategická území, ale vyžádal si nemalé ztráty, padly i západní tanky

Osádka tanků může pracovat s dronem

Video ve spodní část článku ukazuje, že T-90M využívá ruská armáda i k nepřímé palbě na ukrajinské pozice, což je pro drahý tank docela podřadná úloha. Na druhou stranu to dokazuje, že je schopen spolupracovat s naváděcím dronem, což je pro moderní zbraně v řadě případů nezbytnost. Důvodem takového nasazení však mohou být protitankové zbraně – pancíř T-90M si dokáže poradit alespoň se staršími typy protitankových střel, a pomáhají mu s tím i systémy aktivní ochrany Stora-1 a Arena-M; i když na moderní zbraně nestačí.

Tank T-55

Éra Stalinových tanků končí a nastává „věk T-90M“; tedy pokud jim osádky 60letých T-55 odsouzené k smrti získají čas

Střely z přenosných raketometů jako FGM-148 Javelin a NLAW útočí shora, kde T-90M (ani většina jiných tanků) žádnou efektivní ochranu nemá; Ukrajina má přitom těchto zbraní tisíce. I proto se jí už podařilo řadu moderních tanků zničit. T-90M může navíc doplatit například na protitankové miny, v ukrajinské obraně se ukázaly jako nesmírně efektivní; výbuch „pod břichem“ může stroj minimálně znehybnit. Pro tank je tedy mnohem bezpečnější se od pozic nepřítele držet dále, navíc je jeho nasazení v pozici dělostřelectva plýtváním zdroji.

T-90M slouží i jako dělostřelectvo

Proč se Rusové o své tanky T-90M tak bojí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články