Video: až směšná prohra pro ruský tank T-90M, který podlehl dvojici BVP M2 Bradley, aniž by využila protitankové střely

Někdy může na bojišti dojít až ke kuriózním a ojedinělým situacím. Třeba když se bojová vozidlo pěchoty vypořádají s jedním z nejlepších tanků světa pouze kanony.

Bojové vozidlo pěchoty Bradley i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Bojová vozidla pěchoty jsou uzpůsobena k tomu, aby mohla bojovat i s tanky, pročež nosívají nějaký typ řízených protitankových střel. Sice se jim nemohou postavit přímo, protože by je jediný zásah z tankového děla zneškodnil, a třeba rychlopalný kanon BVP prostě moderní tanky nezdolá, kdežto proti starším se slabším pancířem šanci má. I přesto existují situace, kdy z bitvy nablízko proti tanku vyšlo vítězně moderní BVP jako M2 Bradley.

M2 Bradley nevyužilo protitankové střely

Skvělým příkladem střetu bojového vozidla pěchoty s tankem je zhruba 10 minut dlouhé video zaznamenané dronem, které najdete pod článkem. Ukazuje souboj dvou vozidel M2 Bradley s moderním ruským tankem T-90M, a nejzajímavější na něm je, že BVP amerického původu dle všeho nevyužila protitankové střely, a možná je ani neměla s sebou, ale tank udolala kanony. Jak upozorňuje Defence-Blog, střet proběhl na extrémně krátkou vzdálenost, takže je možné, že tehdy ani není možné TOW (protitankové řízené střely) využít.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M iZdroj fotografie: Uralvagonzavod
Ruský hlavní bojový tank T-90M

Na videu je vidět, jak se M2 Bradley neustále rychle pohybují a zasypávají tank palbou – jejich kanon M242 Bushmaster ráže 25 milimetrů sice může střílet protipancéřové náboje včetně těch z ochuzeného uranu, ale i ty jsou schopné prorazit jenom slaběji pancéřovaná vozidla. V daném případě ovšem výbuchy na tanku nasvědčují, že střelba nejspíše odpálila bloky reaktivního pancéřování, a nakonec poškodila i věž tanku a další vybavení. V důsledku se začala věž divoce otáčet a obrněnec narazil do stromu – jeho osádka z něj později utekla.

T-90M by odstřelil M2 Bradley 1 ranou

Zmíněný ruský tank má velmi silné kompozitní pancéřování a ERA (reaktivní pancéřování) typu Relikt, takže ho překonají jenom silné protitankové střely nebo tanková protitanková munice. V boji proti M2 Bradley je ale ve výhodě i z pohledu zbraní. ArmyRecognition uvádí, že má dělo ráže 125 mm, které si má poradit i s nejmodernějšími tanky. Takže až je M2 Bradley relativně odolné, zepředu má být schopné (dle verze) odolat max. projektilům ráže 30 mm, a zásah protipancéřovým projektilem z tankového děla by tedy byl fatální.

Vozidlo M2 Bradley

Video: 1 proti 3, jediný americký M2 Bradley dokázal zničit 3 ruské MT-LB, což je ukázka přesily moderní zbraně

Výhodou M2 Bradley je pohyblivost. MilitaryToday uvádí, že dosahuje rychlosti až 66 km/h, což není oproti 60 km/h u T-90M o tolik více, ale zase je mnohem mrštnější, a také jeho věž se dokáže na cíl zaměřit rychleji než věž těžkého tanku, a osádky BVP těchto výhod v souboji nanejvýš využily. Výsledek střetu jednoznačně ukazuje, že ani vysoce moderní a odolný tank nemusí vyjít z boje se slabším protivníkem jako vítěz, a pro T-90M je to až potupné – výsledek by byl možná jiný, kdyby měl dobře vycvičenou obsluhu, která ví, jak se zachovat.

Dvojice M2 Bradley, jak po dlouhém boji zničila tank T-90M

Co nejvíce přispělo k vítězství vozidel M2 Bradley?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články