Video: 1 proti 3, jediný americký M2 Bradley dokáže zničit klidně 3 ruské MT-LB, což je ukázka přesily moderní zbraně

NÁZOR: V bitvě obrněných vozidel nemusí vůbec záležet na počtech, rozhodující bývá spíše moderní vybavení, ale také výcvik. Jediný obrněnec pak může zničit celou kolonu.

Vozidlo M2 Bradley i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Střety obrněných vozidel za sebou mají už přes 100 let historie, vždyť poprvé se vzájemně utkaly v dubnu 1918 na západní frontě. Od té doby se přitom pravidla soubojů ustálila, a dlouhou dobu platilo, že je nejlepší zbraní proti obrněnému vozidlu jiné obrněné vozidlo. Často se navíc utkávala i ve větších skupinách, ačkoliv bitvy mnohdy nekončily vítězstvím početnější strany. Během střetu pochopitelně záleží na kvalitě daného obrněnce, jeho vybavení, výcviku posádky a taktice. Není tak výjimkou, že jedno vozidlo zničí i několik protivníků. To ostatně dokládá i video The Dead District zveřejněné na Twitteru, a které je k vidění níže.

Historie ukazuje, že počty nemusí hrát roli

Doslova legendární střet s přesilou, který dopadl vítězstvím, se odehrál června 1944 v Normandii, kde stáli spojenečtí vojáci pro německému tankovému esu Michaelu Wittmannov. Jezdil v tanku Tiger I, což byl skvělý, ačkoliv drahý stroj, a tehdy mu padlo za oběť až 14 tanků a 15 tahačů kolony britské tankové divize. Německý obrněnec byl zkrátka mnohem lepší než jeho soupeři, a Wittmann také zvolil lepší taktiku a měl skvěle vycvičenou posádku. V tomto případě tedy počty nehrály roli, což se opakovaně prokázalo i v dalších bitvách a platí to dodnes.

Tank Tiger 131

Legenda, co povznášela i ruinovala Třetí říši: Tiger I zničil i 10krát více nepřátel, stál však téměř 17krát více než tanky protivníka

Jedním z příkladů může být video pod článkem, na němž je vidět střet bojového vozidla M2 Bradley s ukrajinskou osádkou, jak se utkává s kolonou 3 ruských obrněných transportérů MT-LB. I zde platilo, že kvalita zvítězila nad kvantitou, a z protivníků nic nezbylo. Vozidla jsou přitom úplně odlišná, ať jde o zbraně, vybavení nebo ochranu – kupříkladu M2 Bradley zepředu odolá střelám ráže 30 mm, uvádí ArmyRecognition, kdežto ruské transportéry chrání osádku a případné pasažéry jenom proti ručním zbraním do 14 mm, dodává AČR.

Silný kanon s termovizí vs. kulomety

Obrovský nepoměř je mezi uvedenými obrněnci také ve zbraních. Ruský transportér MT-LB totiž bývá dle ArmyRecognition nejčastěji vybaven pouze kulometem PTK ráže 7,62 mm, což znamená, že není schopen oponentovi jako M2 Bradley ublížit. Americké vozidlo má naopak kanon ráže 25 mm s dosahem až 3 km, a třeba ve válce v Perském zálivu dokázalo prorazit i pancíř starších sovětských tanků T-55. K tomu má i dva odpalovače protitankových řízených střel TOW, a obě zbraně jsou pro slabě pancéřovaný transportér smrtelné.

M2 Bradley, americké BVP

Video: BVP M2 Bradley odolalo dokonce i ruské protitankové střele

Ze záběrů níže je patrné, že pochází z dronu s termovizí, takže se evidentně jednalo o noční střet, a také v tomto směru platí, že je ve výhodě modernější z vozidel, uvádí Defence-Blog. M2 Bradley je totiž standardně vybaven termovizí, díky čemuž vidí své cíle i za tmy, kdežto posádky ruských transportérů si mohou nechat o něčem takovém jenom zdát, a svého protivníka nejspíše ani nezahlédnou. Závěrem tedy platí, že moderní vybavení může vozidlům dávat až nepřekonatelné výhody.

Zničení 3 ruských MT-LB jedním vozidlem M2 Bradley

Co podle vás rozhoduje v bitvě obrněných vozidel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články