T-90M Proryv je nejmodernější ruský tank. Jeho tajemství padla, Ukrajinci se zmocnili nepoškozeného stroje

Znát schopnosti nejnovějších nepřátelských systémů je velmi důležité. Zjistíte tak, jak se proti nim bránit a jakým způsobem se dají nejlépe zneškodnit.

i Zdroj fotografie: Uživatel Tuchačevský / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko má stále velmi početné tankové vojsko, ale jen minimum jeho strojů se dá označit za opravdu moderní. Většinou se jedná o tanky ještě sovětské konstrukce, i když mnohé hluboce modernizované. Na moderní západní stroje ale nestačí. Něco jiného je ovšem tank T-90, respektive jeho poslední verze T-90M Proryv. Těchto strojů má mít ruská armáda jen několik málo desítek a každá jeho ztráta musí citelně bolet. Zvláště pokud do rukou soupeřů padne neporušený, jako v bojích u Charkova.

Tank s mnoha vylepšeními

Tanky T-90 nejsou ve světě žádnou novinkou. Do výzbroje ruské armády začaly být zařazovány již před 30 lety. Navíc existují exportní verze, které má ve výzbroji Alžírsko, Indie, Vietnam a další země. Soupeři Ruska tedy měli možnost se s tanky setkat. Ale Proryv je něco jiného. Tuto verzi, jež začala do výzbroje přicházet v roce 2020, Rusko nikdy nevyvezlo a dostaly ji ty nejelitnější jednotky. Má řadu vylepšení, která zlepšují odolnost tanku, sílu zbraně i rychlost. Měly zde být využity některé technologie vyvinuté i pro T-14 Armata.

Není proto divu, že ztráta takového tanku se dá označit za velmi bolestnou. Podle dostupných informací Ukrajině padl do rukou tank, který byl ve výzbroji 1. gardové tankové armády. Jediným viditelným poškozením je porouchaný pás, kvůli němuž nejspíše stroj nemohl ustoupit před ukrajinskou ofenzivou. Je ale s podivem, že ho jeho osádka nezničila a nechala ho nepříteli v nepoškozením stavu. O znalost jeho schopností budou jistě stát experti z NATO a není vyloučeno, že skončí v USA.

Dělo s nejnovější municí

Je na něm co zkoumat. Zajímavé určitě bude tankové dělo. Jde sice o kanón 2A46M ráže 125 milimetrů, který užívají i jiné ruské stroje, ale jde o modernizovanou verzi 5, jež umožňuje využití nové a výkonnější protitankové munice a protitankových raket. Pokud byla v tanku uskladněna, bude možné přesně otestovat, co toto dělo a rakety vlastně umí a jak se proti nim bránit. Je tu i nové pokročilé řízení palby Kalina nebo systémy nočního vidění či zaměřovač Sosna-U. Další zajímavostí může být motor, který je mnohem silnější než u předchozích verzích.

Na Proryvu bude zajímavá i jeho odolnost. Dostal totiž novou věž, která má být lepší než předchozí typy. Také je vybaven novým typem dynamické ochrany Relikt. Ta má být schopna odolat i tandemovým kumulativním hlavicím, jež byly vyvinuty, aby si poradily právě s reaktivním pancéřováním. Také má zvyšovat až o 50 procent ochranu proti projektilům typu APFSDS, které často používají západní tanky. Stroj rovněž využívá systém GLONASS a má ještě některá další vylepšení.

Bez zajímavosti ale není ani to, co Ukrajina ukořistila spolu s tankem. Ten byl totiž přikryt plachtou Nakidka. Ta má dokázat absorbovat radarové vlny a redukovat infračervené, tepelné a radarové zaměření objektu, který je jí přikrytý. To znamená, že vozidlo pod plachtou by mělo být mnohem obtížněji odhalitelné a zaměřitelné různými typy zbraní. Využívají ji nejen tanky, ale třeba i ruské samohybné houfnice. Znalost schopností tohoto maskování by mohla zlepšit možnosti Ukrajiny tyto zbraně ničit.

Jak si vysvětlujete zanechání moderních zbraní nepříteli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články