Když padne tanková ruská „špička“ T-90M Proryv do rukou Američanů, znamená to nechtěné odhalení karet s následky

Ukrajinským vojákům se podařilo ve válce ukořistit řadu ruských zbraní, a to včetně tanků T-90M Proryv. Jejich prozkoumání může zásadně zvýšit šance na výhru střetů.

Tank T-90M Proryv i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Jakmile se dostane Ukrajinské armádě do ruky nepoškozená některá z moderních nebo málo známých ruských zbraní, je to důvod k radosti nejenom z důvodu ztráty nepřítele. Ukrajinští technici ji totiž důkladně prozkoumají, čímž se mohou inspirovat při vývoji vlastních, ale hlavně dokonale poznat schopnosti moderní techniky protivníka. Jednou z nejcennější kořistí jsou minimálně dva nepoškozené moderní tanky T-90M Proryv. Dostat se k nim přitom určitě chtěli i technici spojeneckých zemí, a nelze pochybovat, že jim Ukrajinci vyhověli.

Technologie z T-90M je i na T-72

Prozkoumání tanku jako je T-90M Proryv je velmi důležité třeba pro USA, protože odhalí mnohé z jeho schopností, tedy jak silné, tak slabé stránky. Poznatky lze navíc v mnohém aplikovat i na další ruskou techniku, případně na exportní a méně schopné varianty, které mívají i jiné státy. A právě T-90M Proryv má řadu technologií, o nichž nikdo moc neví, a tak rozhodně stojí za prozkoumání. Třeba ochrana, jejímž základem je kompozitní pancíř a nejnovější typ reaktivní ochrany Relikt se schopností zvýšit odolnost i proti kinetickým penetrátorům.

Američané se tak mohou dozvědět, zda jejich munice stále stačí na to, aby T-90M zničila, nebo jaký typ to dokáže (nejlépe), a jaký už nestačí. Zmíněné pancéřování Relikt je přitom instalováno i v rámci nejnovější modernizace tanků T-72, takže lze poznatky přenést. Zajímavé bude zjistit i schopnosti systémů aktivní ochrany „soft kill Štora-1“ a „hard kill Arena-M“. Především je nutné zjistit, jaké zbraně dokáže Stora-1 detekovat, a jaké nikoliv, a naučit se, jak upravit protitankové zbraně, aby je Arena-M nedokázala před zasažením tanku zničit.

Dělo používá tu nejsilnější munici

Na T-90M Proryv je zajímavostí i kanón, protože jde o model 2A46M-5 ráže 125 milimetrů umožňující vystřelovat také nejmodernější protitankové granáty Sviněc z ochuzeného uranu. A pokud padly do rukou Ukrajiny i s tankem, lze zjistit, nakolik je taková munice účinná proti Západním tankům, a jak je třeba je posílit, aby je nezničila. Bez zájmu však nejsou ani schopnosti řízení palby, termovize a další podobné přístroje; to všechno umožní nejenom Američanům zjistit přesnost jednotlivých zbraní tanku, jeho dohled i jiné schopnosti.

Ruský tank T-72B3

Nové ruské tanky jsou bez Západních technologií znatelně horší, sankce fungují. Rusové si ale poradili a tanky vylepšují sami

Rusko chce mít přitom tanků T-90M co nejvíce, jenom letos jich plánuje vyrobit kolem 1 500, i když některé technologie bude možná muset kvůli embargu nahradit méně vyspělejšími. Prozrazení tajemství jeho nejlepšího tanku pak může uškodit nejen samotné ruské armádě, ale i exportu. Tanky T-90 mají i některé jiné země, zejména Indie, která jejich výrobu kdysi zachránila, a dnes je nechává v Rusku modernizovat. Pokud ale budou schopnosti a slabiny strojů známy, nebude o ně prostě už takový zájem, případně může poklesnout jejich cena.

Ukořistěný tank T-90M

O jaká tajemství Rusko kvůli T-90M nejspíše přišlo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články