Další cenná kořist Ukrajinců? Tank T-14 Armata spatřen u Luhansku

Vyrobit kvalitní a moderní hlavní bitevní tank je nesmírně složité a vyžaduje to zvládat mnohé technologie. Dokáže to jen několik zemí na světě.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Již zhruba 7 let Rusko dává na odiv svůj nový hlavní bitevní tank T-14 Armata, který by měl údajně překonávat vše, co proti němu NATO a ostatní západní země dokážou postavit. Ačkoli Rusko tvrdilo, že jich bude mít během několika let tisíce, dosud se mu nepodařilo spustit výrobu a vlastní jen několik prototypů. O tom, že není ve výzbroji, svědčila dosud i skutečnost, že tank i přes obtíže ruské armády nebyl nasazen do bojů na Ukrajině. To se ale možná změnilo.

Armata jen pár kilometrů od Luhansku

Zatím se tak dá soudit z jediné fotografie a videa, jež se objevily na sociálních sítích. Podle tvrzení u ní uvedeného byla pořízena v obci Mityakinskaja v Rostovské oblasti těsně u hranic s Ukrajinou. Ta se nachází jen asi 10 kilometrů od ukrajinského Luhansku. Ovšem skutečnost, jestli byla fotografie opravdu pořízena zde, se nedá nijak ověřit. Pokud je to pravda, je otázkou, k čemu by ruská armáda chtěla tento tank v oblasti použít.

Rusko sice před sedmi lety tvrdilo, že v roce 2020 bude mít až 2 300 těchto strojů. Pravdou ovšem zůstává, že se společnosti Uralvagonzavod, která by je měla vyrábět, dosud nepodařilo rozeběhnout sériovou výrobu. Poslední zprávy o Armatě tvrdily, že by v roce 2022 měly být dokončeny státní zkoušky a o rok později dostane armáda přes 40 těchto strojů. Ovšem po invazi na Ukrajinu se podnik potýká s nedostatkem dílů na výrobu tanků obecně, provoz dokonce stál. Otázkou také je, kolik je v Armatě nyní nedostupné zahraniční technologie.

Může jít o snahu tank i otestovat spíše než zvrátit situaci na bojišti. To by jeden stroj nedokázal a Rusko jich podle dostupných zpráv nemá více než 10. Navíc jde o prototypy. Ale Armata může sloužit například jako velitelský tank celých jednotek. Byla totiž zkonstruována tak, aby mohla tuto úlohu plnit, a má být vybavena systémem, který velení a řízení operací umožní. Navíc má být tento tank podle tvrzení Rusů odolným, a to i tak, že by ho neměly prorazit ani střely Javelin útočící shora. Otázkou samozřejmě je, zda to není jen tvrzení propagandy.

Dosud největší ruský tank pro sériovou výrobu

Hmotnost tanku má být 55 tun a jeho délka 10,7 metru. Jde o největší a nejtěžší tank, který by se v Rusku vyráběl. I přes to má dosahovat rychlosti až 80 kilometrů v hodině, a to i při couvání. Kromě vyspělého pancíře a elektroniky má disponovat dělem 2A82-1M s efektivním dostřelem 5 kilometrů. Má být schopen odpalovat novou munici typu Vacuum, jež je údajně schopná prorazit pancíř o síle 1 000 milimetrů RHAe na vzdálenost dvou kilometrů. A vystřelovat řízené střely s dosahem 12 kilometrů.

Ovšem poslat Armatu na Ukrajinu by mohlo být pro Rusko také velmi riskantní. Již několikrát se ukázalo, že se Ukrajinci díky naprostému šlendriánu a zbabělosti posádek ruské strany zmocnili i té nejmodernější a nejutajovanější ruské techniky, často opuštěné a nepoškozené. A v případě získání poškozeného, nebo pro Rusy nedejbože funkčního tanku, by Armata byla pro Ukrajince neskutečná výhra.

iZdroj fotografie: Unsplash
T-14

Zvláště, když je tak blízko, a možná by stačila jen šikovná akce tajné služby a speciálních jednotek, aby Rusy opět pořádně rozbolela hlava. Ukrajina a její spojenci by pak kromě jiného mohli ještě před zařazením do výzbroje Armaty v Rusku přesně vědět, co je na údajně úžasných schopnostech tanku pravda, a co ne. A samozřejmě na případný střet s ním se v předstihu připravit a ne jen věštit ze zpráv ruské strany a spoléhat se na špionáž.

Jak moc reálné je, že se Rusko rozhodlo vyslat na Ukrajinu Armatu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články