Ukrajinský Černý orel: Charkovský tank se výrazně podobá nedotaženému ruskému Objektu 640

Podvozek ruského Objektu 640 vycházel z tanku T-80. Trup tanku byl rozšířen a vozidlo dostalo věž bez osádky, ta seděla v dobře chráněném trupu.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

V roce 2018, během předvádění armádního opravárenského a vyprošťovacího vozidla BREM-84 Athlet v Charkově, se na videu společnosti Ukroboronprom objevilo ještě další vozidlo, které svou originální konstrukcí na sebe strhlo pozornost nejednoho armádního odborníka. Pro svou podobnost s ruským problematickým Objektem 640, který nakonec na bojiště nikdy nevyjel, dostal tajemný a poněkud zvláštně vzhlížející charkovský tank přezdívku ukrajinský Černý orel. 

Původ a určení obrněnce jsou nejasné

Ačkoli přesný původ obrněného vozidla nebyl dodnes potvrzen, tisková agentura Vestnik Mordovia uvádí, že se jedná o výsledek dlouholetého, téměř 20tiletého ukrajinského armádního projektu. A jak se na první pohled zdá, vozidlo je modifikací konstrukce těžkého bitevního tanku BMT-72 s věží sovětského bojového tanku T-72. Ukrajinský BMT-72 byl experimentálním bitevním tankem, jenž vycházel z modernizovaného tanku T-72.  

iZdroj fotografie: Ministry of Defence Ukraine
Ukrajinský experimentální bitevní tank BMT-72.

Obrněnec byl speciálně upraven pro přepravu pěchoty, v důsledku čehož byl často označován jako těžké pěchotní vozidlo. K obsluze tohoto nestandardního pancéřovaného vozidla byla zapotřebí tříčlenná posádka. Přičemž pojmout dokázalo dalších až 5 členů výsadku. BMT-72 byl totiž určen k přepravě vojáků na bojiště pod plnou pancéřovou ochranou. Tank si tak vezl svoji vlastní bezprostřední pěchotní podporu. S pomocí výsadků byl pak takovýto obrněnec teoreticky schopen dobývat a udržovat dobytá území po znatelně delší dobu.

Podobné schopnosti mají v současnosti pouze izraelské bitevní tanky třídy Merkava. Oproti původnímu tankovému podvozku vycházejícímu z T-72 byl však podvozek ukrajinského Černého orla prodloužen o jedno kolo pojezdu. Následným prodloužením korby tanku v ní tak vznikl prostor pro až pětičlenný výsadek. Poklopy vedoucí do kabiny dopravovaných pěšáků jsou pak umístěny na vrchu korby jednak bezprostředně za věží a jednak před motorovým a převodovým prostorem.  

I když celý stroj působí celkem impozantně, při bližší prohlídce se dá na konstrukci vozidla nalézt mnoho problematických a technicky nedotažených konstrukčních řešení. Například vojáci vezení jako výsadek v korbě nemohou s posádkou v tanku ve věži efektivně spolupracovat a naprostou konstrukční chybou je, že již zmíněné poklopy určené pro výstup vezených vojáků jsou při otočení věže hlavní dopředu (což je nejběžnější poloha v boji, pochopitelně!) v podstatě kompletně zablokovány.

Pozorovatelé také považují za poněkud zvláštní, že z velitelského poklopu byl odstraněn dálkově ovládaný protiletadlový systém. V důsledku viditelných technických nedostatků tak celá konstrukce působí přinejmenším nedotaženě. A ačkoli od prvních zpráv o novém ukrajinském tanku uplynulo již pár let, stále není zcela jasné, zda se ukrajinský Černý orel někdy na bojišti skutečně ukáže.

Odborníci dnes spíše spekulují o tom, že se jedná asi pouze o maketu sestrojenou pro propagační účely společnosti Ukroboronprom, nebo o urychleně a improvizovaně vyrobené vozidlo, které mělo dokládat výsledek dlouhého vývoje dotovaného štědře vládou, přičemž peníze se kutálely poněkud jinam. I to je bohužel dnešní ukrajinská realita.

Zdroj: TechInsider, Military-Today

Co si myslíte o ukrajinském Černém orlu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina dostane velkou pomoc. Nově dodané tanky budou něčím výjimečné
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Výhody platební brány pays proti konkurenci
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Snižuje riziko rakoviny kůže, je šetrná k srdci a zlepšuje zrak: Proč pravidelně jíst mrkev
adbz.cz
adbz.cz
Microgreens: Zásobárnu vitamínů si snadno vypěstujete doma