Tank T-14 Armata je nezasažitelný, tvrdí Rusové: vyspělá aktivní ochrana Afghanit zničí nepřátelské projektily dříve, než ho zasáhnou

Ačkoliv tank dosud v ostrém boji nikdo neviděl, má mít schopnosti, o jakých se může Západu jenom zdát. Ustojí vše, dokonce i nejsilnější tankové projektily amerických tanků.

Tank T-14 Armata, hlavní bojový tank Ruska i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když se v roce 2015 objevily na přehlídce v Moskvě nové ruské tanky T-14 Armata, vyvolaly mezi odborníky vášnivé diskuze. Dle udávaných specifikací měly totiž převyšovat všechny tehdy existující tanky a mít proti nim kvalitní ochranu. A to dokonce i proti účinným střelám typu APFSDS z ochuzeného uranu, jimiž střílely třeba americké tanky M1A2 Abrams. V současnosti by jich přitom Rusko mělo mít několik tisíc, ale dosud je ani nezavedlo do výroby a mnoho odborníků pochybuje, že se tak vůbec stane. Přesto jsou údajné schopnosti a vlastnosti T-14 Armata velmi zajímavé.

Uranová munice sovětské tanky decimovala

Sovětské, později ruské, typy tanků byly proti kinetické munici z ochuzeného uranu téměř bezbranné, což se ukazovalo hlavně během první války v zálivu. Americké stroje Abrams tam při vzájemných střetech doslova zmasakrovaly irácké tanky sovětského původu. Je sice pravda, že se jednalo o exportní verze se schopnostmi o něco horšími než u tanků v SSSR, ale přesto byla bezbrannost sovětských tanků obrovská.

Americká munice z ochuzeného uranu využívá vysoké hustoty tohoto prvku, což umožňuje snadné proniknutí pancířem. Podobné, ale o trochu jiné, typy má přitom ve výzbroji i Rusko a další státy. Výroba takové munice je velmi levná, protože vlastně využívá odpad z jaderných elektráren, což je rozdíl oproti wolframu s podobnými vlastnostmi, ale vysokou cenou. Použití munice s sebou ale nese zdravotní rizika.

Sovětské typy tanků měly tu nevýhodu, že pokud projektil jejich pancířem pronikl, zapálil často nevhodně uloženou, a její výbuch následně tank zničil. T-14 Armata ale tento systém nemá a osádka je v něm naopak mimořádně chráněna ve speciálně opancéřovaném centrálním prostoru. Lidem to i v případě zasažení tanku a jeho znehybnění dává mnohem větší šanci na přežití. Navíc tank je vybaven novou verzí reaktivního pancíře Malachit, který zvyšuje ochranu i proti projektilům typu APFSDS.

Projektily se k T-14 Armata ani nedostanou

Hlavním trumfem má být u nejvyspělejšího ruského tanku systém aktivní ochrany Afghanit. Zatímco současné systémy aktivní ochrany mají schopnost ničit přilétající protitankové střely, nikoliv už rychle letící projektily z tankových kanonů. Afghanit by ale měl být schopen za pomoci svých aktivních radarů a dalších detektorů projektil zaznamenat, vypálit protistřely a zničit ho. Minimálně to tvrdí ruská propaganda a tamní ministerstvo obrany.

Mnoho odborníků o tom ale pochybuje, protože zničit rychle letící projektil z ochuzeného uranu není jednoduché; i když možná by pomohlo jenom jeho vychýlení. Rusko je navíc známé přeháněním o svých zbraních a v realitě schopnosti Afghanitu nikdo neviděl. V bojích na Ukrajině tanky T-14 Armata stále nasazeny nejsou, údajně kvůli technickým problémům několika prototypů, jimiž Rusko disponuje. Na jiných tancích ničených ukrajinskou armádou pak Rusko žádnou podobnou obranu dosud nepředvedlo.

Jak reálné jsou schopnosti systému Afghanit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články