Video: vyrazit proti tanku T-72 bez adekvátních zbraní je sebevražda. Přesto se o to může „příliš odvážná“ (a zaskočená) skupina pokusit

I když je konstrukce T-72 stará už 50 let, stále se jedná o těžký tank, jemuž ani dnešní zbraně ve výzbroji pěchoty neublíží. Ale skupina ruských útočníků si nejspíše myslela opak.

Tank T-72, hlavní bojový tank i Zdroj fotografie: Muzeum Rokycany / Creative Commons / CC BY-ND
                   

Nejpočetnějším tankem války mezi Ruskem a Ukrajinou jsou pravděpodobně na obou stranách T-72. Ačkoliv se rozhodně nejedná o nejmodernější stroje, dokáží být stále smrtící – a to obzvláště v okamžiku, jsou-li použity správně. Nesmí se ale ocitnout proti přesile jiných tanků, ani proti připravené pěchotě s protitankovými zbraněmi. Ano, ono je to vlastně docela logické; skupina ruských jednotek si nicméně myslela, že dokáže stroj zničit „jen tak“.

Tank T-72 slouží už rovných 50 let

Tanky T-72 byly do výzbroje sovětské armády zařazeny v roce 1973 jako alternativa k dražším T-64. A protože se osvědčily, bylo nakonec jejich využití velmi masivní, a ke všemu je SSSR vyvážel nebo je povolil v mnoha zemích (včetně Československa) licenčně vyrábět. Exportní varianta T-72M byla však tradičně ořezaná a chybělo jí třeba lepší kompozitní pancéřování. Sovětské T-72B byly tedy mnohem lepší, a navíc docházelo postupem let k jejich modernizaci, přičemž nejlepší varianta je dnes nejspíše ruská T-72B3M.

Stroj není zase tak těžký, varianta T-72B váží jenom 44,5 tun (což na těžký tank jde) a má nízký profil. Osádku tvoří 3 vojáci – velitel, řidič, střelec – nabíječ není třeba, protože má tank automatické nabíjení. Provází ho nicméně velmi špatné uložení munice, což při zásahu často způsobuje výbuch. T-72 disponuje dělem 2A46M nebo jeho vylepšenými verzemi s hladkým vývrtem ráže 125 milimetrů. Dále je vyzbrojen koaxiálním kulometem ráže 7,62 milimetrů, a na střeše pak těžkým kulometem ráže 12,7 milimetrů s možností využít ho i jako protiletadlový.

Ukrajinský T-72 si podal ruskou pěchotu

Jeden z tanků T-72 ukrajinské 54. mechanizované brigády se v březnu stal virálním na sociálních sítích, když se na veřejnost dostalo video z jeho sólové akce. Jde o docela neobvyklou situaci, do níž se osádka pustila proti ruské pěchotě bez toho, aniž by ji kryla pěchota ukrajinská. Kdyby nepřítel disponoval moderními protitankovými zbraněmi, mohlo se jí to vymstít. S tankem jako T-72 si dokáží hravě poradit, ale pokud je napadení pěšáci k dispozici nemají, tak proti obrněnému kolosu nic moc neudělají.

Ukrajinští tankisté pravděpodobně věděli, do čeho jdou, protože zřejmě spolupracovali s dronem, z jehož kamery také pochází zveřejněné záběry. Na videu je vidět, že jsou ruští pěšáci útokem osamělého tanku značně zaskočeni. Obrněnec na ně střílel ze všech zbraní, tedy jak z děla, tak z obou kulometů, a to i výbušnou municí. Střet se nakonec odehrál na vzdálenost jen pár desítek metrů. A poté, co většina Rusů padla, začala osádka s tankem couvat, aby se pravděpodobně vrátila zpět do bezpečí.

Hlavní bojový tank T-72

Jak riskantní je sólový útok tanku na pěchotu?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články