Unikátní tank T-72M1 sovětské éry byl vyráběn i v Československu. Ani přes pokročilý věk se ale do výslužby nechystá

Sovětský svaz umožnil Československu vyrábět tanky pro vlastní potřebu i na export. Jejich úspěch byl poměrně velký, což podtrhuje i jejich dnešní působení.

Tank T-72M1 i Zdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česká armáda používá do dnešní doby tanky T-72 vyráběné v tehdejším Československu, a to v modelu T-72M a vylepšeném T-72M1. Takže ačkoliv jsou obrněnci v aktivní službě hluboce modernizovaní, jejích základ zůstává. Vyráběny byly mj. také v Polsku a dařilo se je úspěšně exportovat do několika zemí. Jednalo se tedy o velice zdařilou konstrukci, i když Sověti nedávali všechny technologie ani svým nejbližším spojencům, aby zůstávaly jejich tanky T-72B lepší.

Tanky T-72M1 vyráběl závod na Slovensku

Sovětský svaz začal tanky T-72 zařazovat do své výzbroje již v roce 1973, ale do tehdejšího Československa byla ještě jejich cesta daleká. Československá armáda potřebovala náhradu za již beznadějně zastaralé T-55, a jelikož měla země tradici ve výrobě tanků, Sovětský svaz jí na ně poskytl licenci. Výroba tak začala v roce 1986 z závodě ZTS Martin na Slovensku. A probíhala až do roku 1993, dělnicí za celou dobu postavili více než tisícovku strojů.

Tank T-72M v Iráku iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Tank T-72M v Iráku

Verze T-72M a vylepšená T-72M1 byly takzvaně exportní, což znamenalo, že oproti originálním tankům měly některé parametry oslabené, případně nedisponovaly některými technologiemi. Projevilo se to například na ochraně osádky – zatímco tanky T-72B měly moderní kompozitní pancéřování, tanky exportní verze jenom klasické ocelové, i když verze M1 dostala novu věž s keramickým jádrem a bylo zesíleno pancéřování korby. Horší bylo ale také řízení palby, a údajně tanky nedostávaly k dispozici nejnovější typy munice.

Hlavní výzbroj byla shodná se sovětským T-72

T-72M1 je přesto impozantní stroj o hmotnosti 43 tun, k jehož obsluze je třeba pouze 3členná osádka, protože má – jako ostatní sovětské konstrukce tanků – automatické nabíjení. Jeho hlavní zbraní je stejné dělo jaké je dodnes používáno v sovětských a ruských tancích, tedy ráze 125 milimetrů s hladkým vývrtem hlavně, a uvnitř bývá zásoba až 44 granátů. Výzbroj doplňuje kulomet PTK ráže 7,62 milimetrů a na věži je ještě těžký kulomet NSVT ráže 12,7 milimetrů. Tank T-72M1 se přitom dokáže pohybovat rychlostí až 60 km/h.

T-72B3

Modernizovaný tank T-72 má posílit ruské tažení: převzal řadu vylepšení z T-90M a mohl by zvrátit dosavadní neúspěchy

Z Československa pak některé z těchto tanků odebrala i Německá demokratická republika, a později se tanky dostaly i do dalších zemí, třeba do Alžírska, Iráku nebo Libye. Z ČR jich také část skladových zásob zamířila na Ukrajinu, a další před odesláním procházely rozsáhlou modernizací, díky níž obdržely reaktivní pancéřování zesilující ochranu hlavně před kumulativními hlavicemi. Její součástí však bylo i nové řízené palby a termovize.

Střelba z T-72M1

Jak hodnotíte tank T-72M1?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články