Modernizovaný tank T-72 má posílit ruské tažení: převzal řadu vylepšení z T-90M a mohl by zvrátit dosavadní neúspěchy

Tanky T-72 jsou v ruské armádě nejpočetnější, proti moderním protitankovým zbraním ale bezmocné. Federace se je proto rozhodla zásadně vylepšit.

T-72B3 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruští tankisté dostávají do výbavy novou verzi tanku T-72 (druhá generace sovětských hlavních bojových tanků), která je evidentně upravena na základě zkušeností z Ukrajiny, kde má federace značné ztráty. Dle ukrajinských odhadů přišla o zhruba 3 000 těchto obrněnců, odborníci ze zahraničí pak uvádí spíše poloviční počet. I tak by šlo ovšem o vysoké číslo, které jenom podtrhuje, jak jsou (nejen) ruské tanky zranitelné. Odolnější verze tanku by ale měla obstát lépe, označována je jako T-71B4 nebo T-72M3M2.

Tanků T-72 má ruská armáda nejvíce

V ruských ozbrojených silách je mnoho typů tanků, z nichž má každý několik verzí, ale nejpočetnější skupinou jsou právě variace T-72, resp. T-72B3 a T-72B3M. V uplynulých letech prošly tyto původně sovětské stroje významnými modifikacemi a získaly mnoho nových vlastností; např. systémy nočního vidění, nový zaměřovač, dělo schopné používat modernější typy munice a další. U prvního modelu tanku (T-72B3) je na tanku reaktivní pancíř Kontakt-5 a u druhého (T-72B3M) dokonce novější Relikt.

Na ukrajinském bojišti se však přesto ukázalo, že ani tato zesílená ochrana není dostatečná proti moderním protitankovým zbraním. Mají totiž i tandemové hlavice, a navíc tak silné, že stejně projdou i skrze tuto ochranu navrženou proti kumulativním zbraním. Vedle toho ruské tanky zasahují i na nechráněných místech, kdy jsou snazší kořistí. Ještě horší ovšem byly výsledky proti střelám Javelin nebo NLAW, které útočím na tanky seshora, kde je pancíř zdaleka nejslabší.

Boční pancíř mají jako tank T-90M

Záběry na nejnovější modifikace hlavních bojových tanků T-72 naznačují, že si konstruktéři vypůjčili některé prvky z nemodernějšího ruského tanku T-90M, kterých měla mj. federace nedávno poslat 200 na frontu. Například zesílená boční ochrana se velmi podobá právě té na T-90M. Na věžích některých strojů se objevily i sítě na dodatečnou ochranu systému otáčení věže. Nechybí ale ani nové dýmovnice a ochrana proti výbuchu u vrhačů kouřových granátů; spekulace jsou pak vedeny o aktivní obraně Arena-E.

Zůstává otázkou, jak moc bude nová ochrana v praxi účinná, ale bezesporu platí, že každé její zlepšení zvyšuje tanku i posádce šanci na přežití. Rozhodně se ale nebude jednat o nezranitelné stroje, protože i nejnovější T-90M se podařilo ukrajinským vojákům opakovaně zničit. Pokud chce Rusko pokračovat v boji, nezbývá mu než jít cestou modernizace T-72, protože nové T-90M rychle produkovat nestíhá a nový tank T-14 Armata se do bojue jen tak nedostane. Vedle toho Rusko nahrazuje moderní tanky i „šrotem“ z dob SSSR, moc jiného zjevně poslat nedokáže.

Jak si povede modernizovaný tank T-72?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články