Putinova chlouba se stala klíčovou kořistí Ukrajinců: zkoumáním získaného tanku T-90 mu teď do karet nahlédne i NATO a USA

Z dění na ukrajinských bojištích je zřejmé, že se neodehrávají podle scénáře, který si Rusko vysnilo. Navíc se obránci zmocnili cenné kořisti, špičkového tanku T-90M.

Tank T-90M Proryv i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Válečný konflikt na Ukrajině zuří už přes devět měsíců. Vojákům napadeného státu se během bojů podařilo ukořistit stovky kusů ruské techniky. Například tanky T-72 i několik hlavních bojových tanků T-80, které pravděpodobně po renovaci ukrajinská vojska využijí. Opravdovým majstr štychem je ale získání tanku T-90M MTB Proryv, který je technologicky nejvyspělejší chloubou Moskvy. Do bojů se už zřejmě nevrátí.

Model nabitý nejnovějšími technologiemi

Nejžhavější výkřik ruské moderní techniky nenasadila Putinova armáda ve válce na Ukrajině v plné síle. Proslýchá se, že jich tam je jen několik. A stovka jich má údajně čekat v záloze, kdyby začal konflikt více eskalovat. Ovšem že T-90M Proryv ukořistili Ukrajinci, není pro Kreml ani trochu dobrá zpráva. Pravděpodobně se totiž stane terčem zájmu expertů z Ukrajiny i západních spojenců ze Severoatlantické aliance.

Nic na tom nemění fakt, že ani s pomocí nejmodernějšího zázraku se Rusům v bojích na Ukrajině zdaleka nedaří tak, jak si plánovali. A západním armádám může tato kořist poskytnout cenné informace o tom, co všechno bojová chlouba ruských ozbrojených sil vlastně umí. Provází ji totiž pověst špičkového tanku nabitého nejnovějšími technologiemi. Odkrývat karty nepřátelům je to poslední, co teď Rusko potřebuje.

Jde o zmodernizovanou verzi tanku T-90

T-90M Proryv, což v překladu znamená průlom, je nejlepší ruský aktivní tank, který vychází z modelu T-90. Ten byl představen na počátku devadesátých let a nová verze byla výrazně vylepšena z hlediska ochrany, mobility a palebné síly. Tank má několik úrovní obrany a měl by disponovat pláštěm z nespecifikovaného materiálu, o němž Rusko tvrdí, že dokáže absorbovat jak teplo, tak rádiové signály.

Tank T-90M v terénu iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejvyspělejší pýcha armády ruského prezidenta Vladimíra Putina je vyzbrojená kanónem 2A46M-4 ráže 125 mm s hladkým vývrtem, z něhož T-90M pálí standardní munici i protitankové střely PTRK Refleks. Sekundární výzbroj tanku zahrnuje dálkově ovládanou zbraňovou stanici vybavenou těžkým kulometem NSVT ráže 12,7 mm a koaxiálním kulometem PTKM ráže 7,62 mm.

Model osobně propagovala hlava státu

Konfigurace tanku Proryv se podobá předchozímu modelu T-90. Vpředu je prostor pro řidiče, otočná věž je uprostřed, a motor je umístěn vzadu. Relativně těžký stroj je poháněn dieselovou jednotkou V-92S2 s výkonem 1000 koní (tj. 735 kW). To umožňuje T-90M dosáhnout rychlosti 60 km/h na rovné cestě a 50 km/h v terénu. Obě strany otočné věže a příď tanku chrání reaktivní pancéřování Relikt ERA.

Ruská armáda nejmodernější model používá od dubna 2020. Poprvé byl ale testovaný už během vojenského cvičení Západ na podzim 2017. Proryv svého času vehementně osobně propagoval Putin. Teď ale špičkový model mají v moci Ukrajinci a stejně jako NATO se jeho prostřednictvím mohou dozvědět o ruském arzenálu zase o něco více. Ostatně by to nebylo by to poprvé, v roce 1987 získali američtí agenti díky rumunskému obchodníkovi se zbraněmi tank T-72.

Co říkáte na nejmodernější ruský tank Proryv?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články