Vlastní tanky Ukrajincům zjevně došly, nejen u Bachmutu proto bojovali hlavně ruskými. Federaci přitom „obrali“ o více jak 500 tanků

Stovky ruských tanků vyjíždí do boje za obě strany, které si je opakovaně navzájem zabavují. Třeba u Bachmutu slouží ukrajinské armádě stroje i z úplného počátku invaze.

Ukrajina, tank u Bachmutu i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Z celé rusko-ukrajinské války jsou boje o Bachmut zatím nejkrvavější a nejtvrdší. Napadená země se brání ruské přesile jak jenom může, oproti ní nemá dostatek jednotek ani techniky. Federace například posílala do útoku pod velením Wagnerovců desítky tisíc vězňů, pro něž měla být právě válka vstupenkou ke svobodě (i když pro drtivou většinu nakonec znamenala smrt). Ztráty útočníka tak násobně převyšují ty na straně obránce. Rusové musí přitom často čelit své vlastní technice, kterou jim dříve Ukrajinci „zkonfiskovali“.

Ohlédnutí o rok zpět, na začátek války

Když sebevědomá ruská armáda vpadla 24. února 2022 na Ukrajinu, útočila hned z několika směrů současně a byla si svou silou až příliš jistá. Mnohé její tankové kolony tak nebyly dobře kryty a většině chyběly i aktuální mapy Ukrajiny nebo zásoby základních náhradních dílů a paliva. Nejednou tak bylo zaznamenáno, že osádky tanků čerpaly pohonné hmoty u civilních benzinek a ptali se místních na cestu.

A právě takové stroje se často dostávaly do rukou Ukrajinců prakticky nepoškozené poté, co se buď ztratily, došlo u nich k drobné poruše, anebo jim jednoduše došlo palivo. O další tanky se potom postaraly především protitankové týmy vybavené střelami NLAW a Javelin. Rusko tak přišlo od počátku invaze o nejméně o 1773 tanků, což je ale pouze fotodokumentací potvrzené číslo; Ukrajinci nicméně udávají, že ztráty přesahují tři tisíce strojů, z čehož se jim podařilo ukořistit a znovu zprovoznit 546 různých tanků.

iZdroj fotografie: 93. mechanizovaná brigáda ukrajinské armády / Public Domain
Ukořistěné tanky T-80BVM a T-80BV používané ukrajinskou 93. mechanizovanou brigádou

Největší zastoupení přitom mají starší verze hlavních bojových tanků T-72, ale nechybí ani „perly“ ruské armády jako je nejmodernější verze T-72B3, T-80BVM nebo T-90 A/M. Mnohým z nich Ukrajinci přidali vlastní reaktivní pancíř Kontakt-1 a vyjeli s nimi do boje proti jejich „strůjci“. Jelikož bývají stejné nebo jen minimálně odlišné konstrukce, s níž se ukrajinští tankisté setkávají u svých strojů (tedy pozůstatku SSSR), nemusí se s nimi učit.

Ukrajinské ztráty tanků se daří vyrovnávat

Na rozdíl od útočící ruské armády měla ta ukrajinská na technice pouze třetinové ztráty, když přišla o 453 strojů, z nichž bylo 269 zničeno a zbytek ukořistěno protistranou, včetně donbaských a luhanských spojenců. Nejvíce bylo ztraceno starších tanků T-64 BW, a to 198 kusů, zatímco modernizovaná verze T-64 z roku 2017 zaznamenala ztrátu 64 tanků. Ukrajinci zároveň nepřišli o žádný nejmodernější T-84 Oplot, ale těch mají pouhých šest.

Ruský tank T-72B3 iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Hlavní bojový tank T-72B3

Ukrajinské ztráty se nicméně daří dlouhodobě vykrývat právě ukořisťováním nepřátelských strojů, stejně jako znovuzískáváním těch, které naopak ukořistilo Rusko od napadené země. Velkou roli nicméně hrají i dodávky ze Západu, a to především z Polska, které už poslalo Ukrajině na 200 tanků; zejména T-72 a jejich polský derivát PT-91 Twardy. Pomáhají nicméně i jiné země, poměrně aktivně i Česká republika.

U Bachmutu využila Ukrajina zejména ruské tanky

Nedávný stav některých ukrajinských tankových jednotek se podařilo zachytit v noci z 13. na 14. února 2023, když do Bachmutu dorazily posily. Jejich součástí byl pouze jeden původně ukrajinský tank, a sice T-64BW (vyobrazen na posledním snímku). Vše ostatní byla vozidla dříve ukořistěná od Ruské federace. Na dvou snímcích jsou vidět například tanky T-72B3, což jsou nejmodernější verze legendární „sedmdesát dvojky“.

Na jedné z fotek je pak rozeznatelný stroj T-80UB, což je modernizovaný derivát tanku T-64 s lepšími bojovými schopnostmi. Všechny zmiňované stroje patřily původně do výzbroje ruské armády a v obraných bojích Bachmutu znamenají pro Ukrajince důležité „nástroje“. Možná kdyby měli už teď slíbené Západní tanky, byl by vývoj bojů úplně jiný. Bitva u zmíněného města sice nevypovídá o celkovém stavu tankových sil „žlutomodré“ země, minimálně ale naznačuje, že nemusí být v tak dobrém stavu, ačkoliv Ukrajina nerada přiznává jakékoliv vlastní ztráty.

Jak hodnotíte vývoj bitvy u Bachmutu?

Zdroj: WPtech
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články