Na Ukrajinu se dostanou hned 4 tanky ze Západu, ruské je překonají pouze v jednom směru. Zapojit se musela i Amerika, i když nechtěla

Ukrajina se dočká několika typů západních tanků, a to ve stovkách kusů. Nejvíce bude německých tanků Leopard 2, které většinu ruských převálcují.

Leopard 2A5 i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Západní země změnily po více než 11 měsících války na Ukrajině názor a kromě „postradatelné“ techniky k obraně posílají na pomoc i moderní tanky. Dle posledních zpráv se zdá, že jich zatím bude kolem 300, přičemž nejpočetněji zastoupeným typem bude německý hlavní bojový tank Leopard 2 v různých verzích. Ukrajinci mají vedle toho obdržet i americké M1A2 Abrams, britské Challenger 2, a pravděpodobně i francouzské Leclerc. Dohoda kolem dodávek se ale nerodila vůbec lehce, především Německu se do takového kroku dlouho nechtělo.

Američané a Němci museli vyjednávat

Role Německa byla v celé záležitosti klíčová, protože ačkoliv dodají většinu Leopardů 2 jiné země, muselo dát nezbytný souhlas. Situace se později vyhrotila natolik, že chtělo Polsko poslat tanky Ukrajině i bez souhlasu. Na Němce ale údajně intenzivně tlačili Američané, kteří jsou zdaleka největším dodavatelem zbraní a munice do napadené země, kteří chtějí, aby se evropské bohaté země více zapojily. Podle všeho tak nakonec vedla zákulisní dohoda rovněž k zapojení Spojených států se svými „Abramsy“, neboť v tom Německo nechtělo zůstat samo.

Vyzbrojení Ukrajiny západními tanky bude velmi důležité, ale nemusí být zcela zásadní, jak uvedl i americký podplukovník ve výslužbě, jelikož Rusko má i přes obrovské ztráty stále mnoho tanků. Sice většinou mnohem horší kvality, ale v obrovských počtech. Skutečnost, že i počty rozhodují, lze doložit třeba na případu spojenců v západní Evropě v roce 1944. Jejich nejčastější tank M4 Sherman byl tehdy výzbrojí i ochranou daleko za německými Panzerkampfwagen V Panther a Panzerkampfwagen VI Tiger, ale nakonec je převálcoval právě svým počtem.

Tank Leclerc iZdroj fotografie: Daniel Steger / Creative Commons / CC BY-SA
Francouzský tank Leclerc

Na Ukrajině sice nemusí být přesila tank významná, ale západní tanky Leopard 2, Abrams, Challenger 2 i Leclerc jsou velmi dobré, a navíc pohyblivější než stroje sovětské a ruské konstrukce. Převyšují je přitom i velikostí, hmotností a palebnou sílou. Nejslabší obranu má přitom zřejmě francouzský Leclerc, kdežto u Abramsu a Challengeru je nejsilnější. Velmi dobrou ji nicméně mají i verze A5 a vyšší německých Leopardů. Vyrovnat se jim může asi jen ruský nejmodernější T-90M s reaktivním pancířem Relikt.

Ráže děla u tanků nehraje příliš roli

Ačkoli mají ruská tanková děla většinou ráži 125 milimetrů, s výjimkou tanku T-62, a západní 120 milimetrů, neznamená to žádný velký rozdíl nebo výhodu. Americké Abramsy si díky protitankové munici v Iráku hravě poradily se sovětskými typy tanků, které měly děla stejné ráže jako dnes Rusové. Stejnou zbraň jako Abrams mají pak i Leopardy 2, od verze A6 dokonce lepší a přesnější s delší hlavní. Teoreticky má ruský T-90M o něco delší dostřel, ale západní se mohou chlubit lepšími stabilizátory, náměrem nebo sofistikovanějším řízením palby.

Navíc platí, že nejpočetnějším ruským tankem není nový T-90M, ale modernizované verze T-72, pro něž budou západní tanky velmi těžkým soupeřem. Jen těžko se budou na Ukrajině odehrávat čistě tankové bitvy, protože tanky už dnes nejsou samostatně nasazovány jako dříve. Ukrajinské stroje tak budou operovat i s dodanými moderními bojovými vozidly pěchoty; např. s americkými BVP Bradley. V neposlední řadě bude hrát roli taktika, v níž dominují Ukrajinci. Na druhou stranu, řada typů nových tanků pro ně bude doslova logistickou můrou.

Jak velká změna budou dodávky západních tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články