Éra Stalinových tanků končí a nastává „věk T-90M“; tedy pokud jim osádky 60letých T-55 odsouzené k smrti získají čas

Rusko se snaží o masivní výrobu moderních tanků T-90M, ale nemá na to dostatek času. Na frontu proto posílá i stroje z 50. let, aby získalo tolik potřebný čas.

Tank T-55 i Zdroj fotografie: John Harwood / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko začalo kvůli obrovským ztrátám v bojích na Ukrajině nasazovat i tanky T-55, jejichž vývoj začal ještě za dob diktátora Stalina. Stroje jsou to beznadějně zastaralé i proti ukrajinským tankům (které jsou ostatně rovněž dědictvím SSSR), natož pak proti Západním, s nimiž se Ukrajina chystá na protiofenzivu. Přesto může dávat z pohledu ruského velení smysl, posílat vojáky na frontu i ve starých tancích, v nichž nejspíše zemřou. Jejich oběť totiž může získat čas, aby armáda dostala více moderních strojů T-90M Proryv.

Tanky T-90M mají šanci v bojích uspět

Ruské ozbrojené síly mají několik typů tanků, a právě T-90M jsou ty nejmodernější sériově vyráběné – ještě lepší měla být sice T-14 Armata, ale ta se do sériové výroby nedostala – a není jasné, zda se tak v nejbližší době stane. Proryvy jsou tak nejlepší ruskou šancí, jak se postavit zejména moderním Západním tankům dodaným Ukrajině během roku 2023. V mnoha směrech je asi nepřekonají, ale mají šanci vést vyrovnaný souboj díky relativně silné ochraně a modernizovanému dělu s novými typy munice, a to včetně té z ochuzeného uranu.

Tank T-90M Proryv iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
Tank T-90M

Ruským výrobcem tanků T-90M je Uravagonzavod, který ještě donedávna zvládal vyrábět jenom hrstku nových T-90M. Velkou část kapacit totiž věnoval modernizaci jiných typů tank, například T-72 a T-80, případně opravám. Rusko ale pod vlivem nepříznivé situace na Ukrajině investovalo peníze do rozšíření výroby. Opravy a modernizace jiných typů tak přesouvá do jiných továren, a Uralvagonzavod má chrlit T-90M. Dmitrij Medveděv dokonce tvrdí, že jich bude ročně kolem 1 500. To je skoro 4krát více než bude Ukrajina vyrábět evropských „tanků budoucnosti“.

To ovšem znamená, že se ruská armáda může potýkat s nedostatkem tanků kvůli vysokým ztrátám, a musí je doslova nějak zaplácnout. Již v létě 2022 se začaly na frontě objevovat tanky T-62, a v roce 2023 dokonce T-55. Ačkoliv ruská média tvrdila, že budou nějakým způsobem modernizované, tak nejspíše ne – není na nich vidět ani reaktivní pancíř, a s největší pravděpodobností nemají ani modernější termovize nebo zaměřovače. V podstatě lze říci, že budou staré tanky na frontě obětovány (ale zastaralé byly již v roce 1980, natož dnes).

Tank T-62

Čím Rusko nahrazuje ztracené tanky? Šrotem: už nemá kde brát, tak vytahuje „uzemněné“ tanky z dob Chruščova. Mají šanci?

T-55 lze snadno zničit, slabé je i jeho dělo

Starý sovětský tank T-55 má slabý pancíř, v nejsilnějším místě dosahuje jenom 205 milimetrů, což děla ukrajinských tanků hravě překonají. A vlastně si s ním poradí i slabší typy protitankových zbraní, a třeba i velkorážní kulomet KPV, ale zastavit ho většinou dokáže i granát z RPG-7. Naproti tomu disponuje jen dělem ráže 100 milimetrů, takže nemá šanci zničit modernější tanky. Lze ho ovšem použít proti obrněným vozidlům nebo pěchotě. Ale i při takových bojích budou mít jistě ztráty, a třeba v útoku proti modernějším zbraním nejspíše katastrofální.

Kolik může mít Rusko ve svých skladech tanků T-55 je velká otázka, pravděpodobně se jedná o tisíce – ale funkčních jich mohou být jenom stovky. Kvůli své jednoduchosti je však možné je relativně snadno zprovoznit, a také nejsou tak obtížné na obsluhu. Ve výzbroji má některé tyto tanky i Ukrajina, dostala je ze Slovinska, ale v tomto případě se jedná o hluboce modernizované stroje. Navíc nikdo nezaznamenal, že by je Ukrajinci posílali do předních linií.

Tanky T-55 míří na Ukrajinu

Jak se díváte na taktiku získat čas obětováním T-55?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru