Éra Stalinových tanků končí a nastává „věk T-90M“; tedy pokud jim osádky 60letých T-55 odsouzené k smrti získají čas

Rusko se snaží o masivní výrobu moderních tanků T-90M, ale nemá na to dostatek času. Na frontu proto posílá i stroje z 50. let, aby získalo tolik potřebný čas.

Tank T-55 i Zdroj fotografie: John Harwood / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko začalo kvůli obrovským ztrátám v bojích na Ukrajině nasazovat i tanky T-55, jejichž vývoj začal ještě za dob diktátora Stalina. Stroje jsou to beznadějně zastaralé i proti ukrajinským tankům (které jsou ostatně rovněž dědictvím SSSR), natož pak proti Západním, s nimiž se Ukrajina chystá na protiofenzivu. Přesto může dávat z pohledu ruského velení smysl, posílat vojáky na frontu i ve starých tancích, v nichž nejspíše zemřou. Jejich oběť totiž může získat čas, aby armáda dostala více moderních strojů T-90M Proryv.

Tanky T-90M mají šanci v bojích uspět

Ruské ozbrojené síly mají několik typů tanků, a právě T-90M jsou ty nejmodernější sériově vyráběné – ještě lepší měla být sice T-14 Armata, ale ta se do sériové výroby nedostala – a není jasné, zda se tak v nejbližší době stane. Proryvy jsou tak nejlepší ruskou šancí, jak se postavit zejména moderním Západním tankům dodaným Ukrajině během roku 2023. V mnoha směrech je asi nepřekonají, ale mají šanci vést vyrovnaný souboj díky relativně silné ochraně a modernizovanému dělu s novými typy munice, a to včetně té z ochuzeného uranu.

Tank T-90M Proryv iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
Tank T-90M

Ruským výrobcem tanků T-90M je Uravagonzavod, který ještě donedávna zvládal vyrábět jenom hrstku nových T-90M. Velkou část kapacit totiž věnoval modernizaci jiných typů tank, například T-72 a T-80, případně opravám. Rusko ale pod vlivem nepříznivé situace na Ukrajině investovalo peníze do rozšíření výroby. Opravy a modernizace jiných typů tak přesouvá do jiných továren, a Uralvagonzavod má chrlit T-90M. Dmitrij Medveděv dokonce tvrdí, že jich bude ročně kolem 1 500. To je skoro 4krát více než bude Ukrajina vyrábět evropských „tanků budoucnosti“.

To ovšem znamená, že se ruská armáda může potýkat s nedostatkem tanků kvůli vysokým ztrátám, a musí je doslova nějak zaplácnout. Již v létě 2022 se začaly na frontě objevovat tanky T-62, a v roce 2023 dokonce T-55. Ačkoliv ruská média tvrdila, že budou nějakým způsobem modernizované, tak nejspíše ne – není na nich vidět ani reaktivní pancíř, a s největší pravděpodobností nemají ani modernější termovize nebo zaměřovače. V podstatě lze říci, že budou staré tanky na frontě obětovány (ale zastaralé byly již v roce 1980, natož dnes).

Tank T-62

Čím Rusko nahrazuje ztracené tanky? Šrotem: už nemá kde brát, tak vytahuje „uzemněné“ tanky z dob Chruščova. Mají šanci?

T-55 lze snadno zničit, slabé je i jeho dělo

Starý sovětský tank T-55 má slabý pancíř, v nejsilnějším místě dosahuje jenom 205 milimetrů, což děla ukrajinských tanků hravě překonají. A vlastně si s ním poradí i slabší typy protitankových zbraní, a třeba i velkorážní kulomet KPV, ale zastavit ho většinou dokáže i granát z RPG-7. Naproti tomu disponuje jen dělem ráže 100 milimetrů, takže nemá šanci zničit modernější tanky. Lze ho ovšem použít proti obrněným vozidlům nebo pěchotě. Ale i při takových bojích budou mít jistě ztráty, a třeba v útoku proti modernějším zbraním nejspíše katastrofální.

Kolik může mít Rusko ve svých skladech tanků T-55 je velká otázka, pravděpodobně se jedná o tisíce – ale funkčních jich mohou být jenom stovky. Kvůli své jednoduchosti je však možné je relativně snadno zprovoznit, a také nejsou tak obtížné na obsluhu. Ve výzbroji má některé tyto tanky i Ukrajina, dostala je ze Slovinska, ale v tomto případě se jedná o hluboce modernizované stroje. Navíc nikdo nezaznamenal, že by je Ukrajinci posílali do předních linií.

Tanky T-55 míří na Ukrajinu

Jak se díváte na taktiku získat čas obětováním T-55?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články