Tchaj-wan uvažuje o koupi dalších 300 raket typu Patriot z USA

Podle zpráv zveřejněných na internetových stránkách novin TaiwanNews, v prosinci 2020, by Tchaj-wan mohl zakoupit dalších 300 raket Patriot PAC-3. ve stejné době by Tchaj-wan mohl získat i 155mm samohybné houfnice M109a chytré střelivo do nich. Zda-li se cítí ohrožený výhružnými slovy pevninské Číny nevíme.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

V každém případě by nákup těchto zbraňových systému pomohl výrazně zvýšit obranyschopnost v případě napadení. 

Současná výzbroj Tchaj-wanské armády

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Tchaj-wan plánuje nakupovat z USA

Podle zpráv vojenského zpravodajství z roku 2020 má Tchaj-wan 72 souprav s raketami Patriot PAC-3. K nim patří i radarové navádění těchto střel. Jsou účinné především proti letícím cílům, jako jsou letadla nebo rakety. Jejich starší verze se velmi dobře osvědčila ve válce v Zálivu v roce 2003, kdy byly schopné s účinností nad 90% ničit rakety vystřelené na pozemní cíle. Verze PAC-3 je modernizovaná, avšak specifikace jejího potenciálu je výrobním tajemstvím. O nákupu 114 raket informovala Kongres  americká agentura pro spolupráci v oblasti bezpečnosti obrany (DSCA). Společně s nákupem raket se jednalo o zakoupení radarových souprav AN/MPQ-65 a to v počtu 3ks. Celková hodnota kontraktu se pohybovala ve výši přibližně 2,81 mld. USD. Cena zahrnovala další vybavení nezbytné pro fungování raket i radarů, včetně servisních služeb.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Primárně má jít o známé rakety

Podmínky nákupu schvaluje Kongres

V červenci 2020 schválily USA balíček na modernizaci raket Země-Vzduch pro Tchaj-wan ve výši 620 mil. USD. Tchaj-wan požádal o nákup komponentů k modernizaci raket, jež už vlastní s tím, že se prodlouží jejich životnost na 30 let. Tyto rakety používá Tchaj-wan k ochraně svých vojenských objektů, a další jsou umístěné kolem velkých měst také k jejich ochraně.

Co obsahuje modernizace raket

Upgrade raket obsahuje novou konstrukci těla rakety, známou pod typovým označením MIM 104F, která se v Americe nazývá PAC-3. tato modernizace zlepšuje obratnost a manévrovatelnost rakety díky 180 malým pulzním raketovým motorům,  s pevným pohonem, které jsou namontované v předtělí rakety. Tyto motory slouží k zpřesnění trajektorie rakety a cíle, aby byla zabezpečena vyšší schopnost zasáhnout cíl. PAC-3 je nejmodernější typ, který má dolet 70km, dosáhne výšku 24km a jeho radar je schopen zachytit až 100 cílů na vzdálenost 100km. 

 

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články