Tchaj-wan uvažuje o koupi dalších 300 raket typu Patriot z USA

Podle zpráv zveřejněných na internetových stránkách novin TaiwanNews, v prosinci 2020, by Tchaj-wan mohl zakoupit dalších 300 raket Patriot PAC-3. ve stejné době by Tchaj-wan mohl získat i 155mm samohybné houfnice M109a chytré střelivo do nich. Zda-li se cítí ohrožený výhružnými slovy pevninské Číny nevíme.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

V každém případě by nákup těchto zbraňových systému pomohl výrazně zvýšit obranyschopnost v případě napadení. 

Současná výzbroj Tchaj-wanské armády

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Tchaj-wan plánuje nakupovat z USA

Podle zpráv vojenského zpravodajství z roku 2020 má Tchaj-wan 72 souprav s raketami Patriot PAC-3. K nim patří i radarové navádění těchto střel. Jsou účinné především proti letícím cílům, jako jsou letadla nebo rakety. Jejich starší verze se velmi dobře osvědčila ve válce v Zálivu v roce 2003, kdy byly schopné s účinností nad 90% ničit rakety vystřelené na pozemní cíle. Verze PAC-3 je modernizovaná, avšak specifikace jejího potenciálu je výrobním tajemstvím. O nákupu 114 raket informovala Kongres  americká agentura pro spolupráci v oblasti bezpečnosti obrany (DSCA). Společně s nákupem raket se jednalo o zakoupení radarových souprav AN/MPQ-65 a to v počtu 3ks. Celková hodnota kontraktu se pohybovala ve výši přibližně 2,81 mld. USD. Cena zahrnovala další vybavení nezbytné pro fungování raket i radarů, včetně servisních služeb.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Primárně má jít o známé rakety

Podmínky nákupu schvaluje Kongres

V červenci 2020 schválily USA balíček na modernizaci raket Země-Vzduch pro Tchaj-wan ve výši 620 mil. USD. Tchaj-wan požádal o nákup komponentů k modernizaci raket, jež už vlastní s tím, že se prodlouží jejich životnost na 30 let. Tyto rakety používá Tchaj-wan k ochraně svých vojenských objektů, a další jsou umístěné kolem velkých měst také k jejich ochraně.

Co obsahuje modernizace raket

Upgrade raket obsahuje novou konstrukci těla rakety, známou pod typovým označením MIM 104F, která se v Americe nazývá PAC-3. tato modernizace zlepšuje obratnost a manévrovatelnost rakety díky 180 malým pulzním raketovým motorům,  s pevným pohonem, které jsou namontované v předtělí rakety. Tyto motory slouží k zpřesnění trajektorie rakety a cíle, aby byla zabezpečena vyšší schopnost zasáhnout cíl. PAC-3 je nejmodernější typ, který má dolet 70km, dosáhne výšku 24km a jeho radar je schopen zachytit až 100 cílů na vzdálenost 100km. 

 

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky