Video: ukrajinské dělostřelectvo umí zničit ruské těžké raketomety BM-27 Uragan velmi přesnými údery bez zbytečného plýtvání

Jakmile se střely ze systému HIMARS nebo M270 zaměří na stojící raketomet, je to pro něj téměř jistá smrt. Obsluze pak nezbývá, než utíkat (tedy pokud to stihne).

Raketomet BM-27 na přehlídce i Zdroj fotografie: Uživatel Andrew / Creative Commons / CC BY
                   

Těžké salvové raketomety jsou nebezpečnou zbraní. Jejich střely mohou napáchat veliké škody, ale mohou být použity například i k dálkovému pokládání min na rozsáhlém území. Jedním z nejsilnějších používaným na Ukrajině je původně sovětský raketomet BM-27 Uragan, který mají ve výzbroji obě strany konfliktu. A vzhledem k tomu, čeho je schopný, se ho nepřítel snad vždy pokusí zničit, k čemuž se nezdráhá využít ani drahou přesně naváděnou munici. Jak může takový počin vypadat je vidět i na videu pod tímto článkem, které poskytli Ukrajinci.

Ruští vojáci z raketometu jen utíkali

Skupinu ruských systémů BM-27 Uragan zaznamenaly ukrajinské drony nedaleko Záporoží, a záběry ukazují, že se ukrajinským vojákům podařilo dva – ale možná i více – zničit, ačkoliv se mohlo v dalších případech jednat třeba o doprovodná nabíjecí vozidla. První polovina videa ukazuje raketomet stojící na poli, a nedaleko od něj je pravděpodobně ještě jedno vozidlo, na které dopadne střela ukrajinského dělostřelectva jako první. Osádka ruského Uraganu zahájí okamžitou evakuaci, ale během pár sekund ji zasáhne další střela.

Palba baterie raketometů BM-27 Uragan iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Palba baterie raketometů BM-27 Uragan

V druhém případě se Uragan snaží ukrýt mezi stromy, ale protože ho sleduje dron, je to prakticky zbytečné. I tam si ho totiž střela našla. Ukrajinci měli ke zničení obou vozidel použít střely GMLRS, a vzhledem k přesným zásahům půjde o rakety ze systému HIMARS nebo M270 s dostřelem kolem 80 km a naváděním prostřednictvím GPS. Minimálně první střela byla nejspíše explozivní, kdežto u raketometu mezi stromy naznačují obláčky dopadu na pole, že se mohlo jednat i o střelu s wolframovými kuličkami, jichž bývá uvnitř až 182 tisíc.

BM-27 Uragan má na vozidle 16 raket

Raketomet BM-27 Uragan je již starší systém vyvinutý v polovině 70. let 20. století v Sovětském svazu. Využívá střely ráže 220 milimetrů, a na jednom vozidle je 16 odpalovacích trubic, které bývají namontovány na podvozku ZIL-135 8×8 s dojezdem až 500 kilometrů. Zbraň standardně obsluhuje posádka složená ze 6 vojáků, ale při nabíjení jim pomáhá ještě osádka přebíjecího vozidla 9T452 s náhradními střelami a jeřábem, neboť váží jedna střela kolem 270 kilogramů. Přebití trvá asi 20 minut a vojáci i systém jsou během něj poměrně zranitelní.

9K51M Tornado-G

Rusko má nástupce legendárního raketometu BM-21 Grad: Tornado-G zasype nepřítele salvou až na 40 km, úder může být velmi přesný

Dosah střel je až 70 kilometrů, což záleží na typu. Kromě klasických explozivních hlavic o hmotnosti kolem 90 kilogramů existují i kazetové nebo s kontejnerem obsahujícím miny. Uragan může střely vypálit v salvě běhen 20 sekund, ale stejně tak jednotlivě. Kabina vozidla je chráněna proti zbraním hromadného ničení, ale podle dostupných údajů není pancéřovaná. Na videu se zdá, že má jeden z Uraganů nad odpalovací sekcí pletivo, aby ho tak osádka nejspíše chránila před granáty shazovanými z malých dronů.

Za jak cenný cíl považujete raketomety BM-27 Uragan?

Zdroj: DefencePost
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články