Video: během přesunu zůstal ruský raketomet TOS-1A zcela bezmocný. Když ho našel dron, zapálil ho a výbuch roztrhal vše kolem

Termobarický raketomet je hrozivá zbraň, ale pokud dostane zásah do správného místa, může se jeho největší přednost obrátit proti němu samotnému.

Raketomet TOS-1A na výstavě i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Termobarický raketomet TOS-1A Solntsepyok je považován za jednu z nejstrašlivějších zbraní proti pěchotě, a efektivní je hlavně proti té ukryté v zákopech a opevněních. Vojáky dokáže zabít s neobyčejnou krutostí a schovat se před ním téměř nelze. Zároveň se ale jedná i o zbraň, jíž lze relativně snadno zničit – zvláště pokud má v odpalovacím zařízení nabité rakety. Stačí k tomu i improvizovaný sebevražedný dron, a výsledek útoku je neuvěřitelný. To ostatně dokladuje i video zveřejněné profilem Ukraine Weapons Tracker na X (dříve Twitter), a které je vidět níže.

Efekt raket obrácený proti vlastním

Raketomet TOS-1A využívá rakety ráže 220 milimetrů naplněné silně hořlavou směsí, která se v cíli nejprve rozptýlí do okolí a vytvoří jakousi kouli aerosolu – ta je následně zažehnuta, což nejenom spálí vše uvnitř ohnivé koule, ale také vytvoří podtlak trhající orgány živých tvorů na kusy. Takových raket je v odpalovacím systému raketometu celkem 24, uvádí MilitaryToday, a ve starší verzi označované jako TOS-1 jich bylo třicet.

Zbytky termobarického raketomet TOS-1A iZdroj fotografie: Státní pohotovostní služba Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Zbytky termobarického raketomet TOS-1A

Zbraň celkově není příliš odolná, ovšem nejzranitelnější je nepřekvapivě samotný odpalovací systém, což ukazuje i video pod tímto článkem. Na tom je vidět, jak našel přesunující se ruský raketomet dron, pravděpodobně s kumulativní hlavicí, a zaútočil. Výbuch hlavice potom nejspíše vznítil směs obsaženou v raketách, načež následoval obrovský výbuch trhající nejen samotný raketomet, ale i jeho okolí. Lze předpokládat, že v planoucím pekle neměl šanci nikdo ze 3členné osádky přežít, a na záběrech jsou dále vidět jenom doutnající trosky.

Ani tankový podvozek vždy přežití nezaručí

Konstruktéři si byli a jsou zranitelností TOS-1A jednoznačně vědomi – ostatně i to je důvodem, proč systém umístili na tankový podvozek. Ten je konkrétně stejný jako u tanku T-72, případně T-90. Osádku to samozřejmě dokáže před řadou zásahů ochránit, tedy kromě zásahů protitankovou zbraní nebo při najetí na protitankovou minu, event. dělostřeleckou palbou, pokud zrovna stojí na místě a je možné raketomet trefit. Ovšem odpalovací systém raket stále zůstává slabinou, protože ten silný pancíř nepokrývá, a střely jsou navíc velmi citlivé.

Maximální dosah raket TOS-1A je 6 kilometrů, i když mají existovat také střely s doletem ažd 10 kilometrů. To znamená, že se raketomet musí přiblížit blízko bitevní linie, ale právě při cestě k ní, event. při útoku a návratu do vnitrozemí, je pak pochopitelně lákavým cílem pro operátory dronů. Při max. rychlosti 60 km/h na silnici, v terénu je samozřejmě výrazně nižší, nemůže přitom osádka TOS-1A ani doufat, že by se jí podařilo před útokem dronu ujet. Informoval o tom dříve například DefenseExpress, který přináší zprávy z ukrajinského bojiště pravidelně.

Zničení TOS-1A dronem

Jakou šanci může mít osádka TOS-1A při zásahu odpalovače s nákladem raket?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články