Ještě větší peklo, než kdy dříve: ruský termobarický raketomet TOS-3 má být ještě účinnější než oba jeho předchůdci

Termobarické salvové raketomety TOS jsou velmi obávanými zbraněmi s ničivou silou, před níž se nelze ukrýt, a další vylepšení je udělá ještě smrtonosnější.

Raketomet TOS-1A na výstavě i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mezi nejobávanější zbraně ve výzbroji ruské armády patří salvové termobarické raketomety TOS. Vojáci používají konkrétně dva základní typy, a to TOS-1A Solntsepyok a TOS-2 Tosochka. Oba jsou velice obávané zejména proto, že si poradí i s pěchotou zakopanou hluboko v obranných liniích, ale stejně tak mají oba i své nevýhody. Kompenzovat by je měl nový – a tedy ještě účinnější – systém označovaný jako TOS-3 Dragon.

TOS-3 by si vzal to nejlepší z předchůdců

Raketomety TOS-1A a ROS-2 se od sebe velice liší, i když jde v obou případech o zbraně využívající rakety ráže 220 mm, a to buď termobarické nebo zápalné. První z nich je umístěn na pásovém tankovém podvozku, uvádí MilitaryToday, a má 24 raket, jejichž dosah je 6 km. Ten druhý je naopak na kolovém podvozku a má 18 odpalovacích tubusů, upřesňuje Wikipedia. Nemusí být ovšem tak odolný, neboť je dosah jeho střel 10 km (některé zdroje dokonce mluví i o 15 km), takže se nepotřebuje pohybovat tak blízko bitevní linie.

Nový raketomet TOS-3 by měl nicméně kombinovat prvky obou předchozích zbraní, uvádí MilIn, což zahrnuje tankový podvozek jako u TOS-1A, ale používal by munici s prodlouženým dosahem, jakou má TOS-2. Zatím existuje jenom obrázek údajné podoby TOS-3, a je na něm vidět jenom 15 odpalovacích tubusů, což se zdá na nosnost tankového podvozku docela málo. Není tedy jasné, zda zobrazuje skutečnou podobu zbraně nebo jde jenom o nějaký výkřik.

Nabíjení TOS-3 bude o něco efektivnější

Odpalovací mechanismu bude pravděpodobně umístěn na podvozku tanku T-72 nebo T-90, protože ty jsou v Rusku nejdostupnější. ArmyRecognition se domnívá, že bude součástí raketometu i systém nabíjení, což by mělo zrychlit dobíjení střel a velice zefektivnit celkový provoz. Tankový podvozek bude zároveň poskytoval mnohem větší odolnost, což je důležité například z důvodu odvetné protibaterijní palby nebo činnosti sebevražedných dronů, ačkoliv ty mohou mohou raketomet na tankovém podvozku poničit i tak.

Raketomet TOS-1A dokáže v zákopech šířit hrůzu. Před strašlivou termobarickou zbraní se nelze nikam ukrýt

Pro ruskou armádu jsou zbraně jako raketomety TOS – a je jedno, jakého typu – velice důležité, hlavně pokud vede útočné operace proti opevněným jednotkám. Termobarické hlavice totiž nejenom vytvoří kouli zapáleného aerosolu, ale také podtlak trkající lidskou tkáň. Účinkům podtlaku se přitom nelze schovat, takže je zbraň schopná usmrtit nebo zranit i vojáky v zákopech, bunkrech a budovách. Zatím ale není jasné, zda a kdy vojáci TOS-3 dostanou.

Raketomet TOS-2

Jak velikou výhodu může armádě dávat raketomet jako je TOS-3?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články