Izraelský systém Trophy na Leopardu 2A7 proti Javelinům v Ostravě. Reakce Rheinmetallu na ukrajinský konflikt

Tanky kromě velké palebné síly a pohyblivosti spoléhají na ochranu silným pancířem. S rozvojem stále lepších protitankových zbraní, je však nedostatečná.

i Zdroj fotografie: Uživatel NatanFlayer / Creactive Commons / CC BY-SA
                   

Moderní tanky jsou v posledních letech stále zranitelnější, jelikož neustále rostou schopnosti protitankových zbraní i výkony protitankové munice. Zároveň jsou však v mnoha situacích nezastupitelným bojovým systémem, který má i dnes své místo na bojišti. Protože nejde zvyšovat sílu a odolnost pancíře donekonečna, musí konstruktéři přicházet s novými systémy, jež ochranu posádky zlepšují. Jedním z účinných a vyzkoušených je izraelský systém Trophy.

Nebezpečí je třeba zjistit, poté zneškodnit

Jde o takzvaný aktivní systém obrany. Jeho princip spočívá v tom, že se tank nespoléhá na sílu svého pancíře, případně na reaktivní pancéřování, které by mělo odolat projektilu. Naopak se snaží, aby stroj žádný projektil vůbec nezasáhl. Pokud nějaká protitanková střela na tank směřuje, snaží se ji zneškodnit, což samozřejmě není jednoduchý úkol. Vyžaduje to schopnost nejprve projektil nebo raketu mířící k tanku detekovat, a poté systémem zlikvidovat.

Izrael si nutnost zavedení takového systému uvědomil již před lety. I když má ve výzbroji mimořádně odolné tanky Merkava, byly přesto ohroženy při operacích izraelské armády v bojích s palestinskými nebo dalšími radikály. Hlavně v nepřehledném městském terénu, kde se mohou bojovníci s protitankovými zbraněmi velmi dobře skrýt. Na začátku tisíciletí proto izraelská společnost Rafael začala s vývojem takové obrany. Do výzbroje začal být Trophy zaváděn v roce 2010.

Likviduje hlavně protitankové rakety

Je zaměřen hlavně na likvidaci protitankových raket, střel z raketometů, jako jsou RPG, a proti kumulativním hlavicím. Systém disponuje radiolokátorem Elta EL/M-2133 se čtyřmi plochými anténami, který pokrývá oblast 360 stupňů kolem tanku. Když zachytí projektil blížící se ke stroji, počítačový systém údaje vyhodnotí. V optimálním okamžiku pak vystřelí speciální projektily z jednoho ze dvou rotujících zařízení na boku vozidla, jež přilétající střelu zničí.

Izrael tento systém nainstaloval na tanky Merkava a obrněné transportéry Namer. Trophy se velmi osvědčil a prokázal schopnosti ničit střely z protitankových zbraní jako ruský Kornet nebo RPG-29. Zavedení takového systému však není zcela bez problémů. Je nutné na jeho používání vycvičit nejen posádku vozidla, ale i pěchotu, jež se v okolí vozidel pohybuje. Vystřelené projektily proti raketám totiž mohou být vojákům v okolí nebezpečné. Přesto jsou výhody takové, že systém Trophy testuje i řada izraelských spojenců.

Například Spojené státy je začínají instalovat na tanky Abrams nebo vozidla Stryker a Bradleey. Pro českou armádu je nejzajímavější dohoda mezi Německem a Izraelem o instalaci systému Trophy na tanky Leopard 2. Jde o stroje, které si chtějí čeští vojáci pořídit. To, že jsou tyto úvahy aktuální, dokazuje i prezentace tanku Leopard 2A7 společnosti KMW na zářijových dnech NATO v Ostravě. Samozřejmě je otázka, zda bude při koupi nových obrněnců česká armáda tento systém požadovat. Je to ale směr, kterým se ubírá budoucnost tankového vojska.

Jak užitečná je podle vás aktivní ochrana tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Šťáva z kysaného zelí je pro tělo ultimátní zázrak. Mimo jiné podporuje hubnutí a ocení ji také diabetici
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu