Video: když ruští vojáci podcení maskování, může být těžký minomet 2S4 Tulpan snadným cílem, byť je krytý lesem

Těžký minomet 2S4 Tulpan je velmi nebezpečnou zbraní, ale protože nemá příliš velký dosah, musí být blízko fronty, což ho dělá zranitelným.

Minomet 2S4 Tulpan i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když se řekne „dělostřelectvo“, mnozí si vybaví hlavně tažené nebo samohybné houfnice, ale do skupiny spadají i další zbraně, například minomety. Těch je veliké množství – od lehkých, s nimiž se vojáci pohybují po bojové linii, až po tak těžké, že musí být umístěné na nějakém podvozku. Jsou to přitom velice silné zbraně, protože odpalují mohutné projekty s extrémně těžkou hlavicí, ale zároveň není obtížné je najít a zlikvidovat.

Schovat minomet 2S4 Tulpan je obtížné

Na videu pod tímto článkem můžete vidět zničení těžkého ruského minometu 2S4 Tulpan. Jde o samohybnou zbraň na pásovém podvozku, což znamená, že je i velice rozměrná. Není tedy těžké ji objevit, zvláště pro průzkumné drony je z větší výšky v podstatě nepřehlédnutelná. A i když se ji obsluha pokusila ukrýt na kraji zalesněného terénu, jak je vidět ve videu, nebylo to v zaznamenaném případě nic platné, a navíc ani nebyla pod maskovací sítí.

2S4 Tulpan iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Minometný systém 2S4-Tulpan

Když průzkumný dron pozici minometu zaměřil, navedl na něj palbu. MilIn uvádí, že se nejpravděpodobnějším osudem těžkého minometu stala raketa odpálená z raketometu M142 HIMARS, ale přesně to ze záběru poznat nejde. Teoreticky mohl 2S4 Tulpan zasáhnout například i těžký dělostřelecký projektil, ale pouze v případě, že by byl naváděný stejně jako raketa z raketometu M142 HIMARS. Ke zničení totiž stačil jenom jediný výstřel.

2S4 Tulpan snadno zničí i opevnění

2S4 Tulpan byl vyvinutý v Sovětském svazu a do výzbroje se dostal v roce 1971, uvádí MilitaryToday; svého času ho užívalo také Československo a po něm ČR, ale již byl vyřazen. Jde o minomet ráže 240 mm převážený na pásovém podvozku, jehož projektily jsou velice silné a účinné především proti různým druhům opevnění – jejich hmotnost je 130 kilogramů, ale nejsou příliš přesné. V minulosti dokonce existovala pro tento minomet i jaderná munice.

2S4 Tulpan

Ukrajinci „ulovili“ velmi vzácný těžký minomet 2S4 Tulpan, znovu: je nejtěžší svého druhu, Rusko ho má jenom pár kusů

Jeho problémem nicméně je, že nemá příliš veliký dosah – WeaponsSystems uvádí, že s běžným střelivem je to pouze 9,5 kilometrů, a v případě že jsou použity raketově poháněné projektily, stoupá na více než 19 kilometrů, ale obsah explozivní náplně je zase menší a zároveň dochází ke zhoršení přesnosti. To vše znamená, že obsluhy musí minomety umisťovat relativně blízko bitevní linie, což je v okamžiku, kdy nad ní létají stovky dronů, velice riskantní. Nelze se proto divit, když se tyto silné zbraně stávají častými cíli nepřítele.

Zničení minometu 2S4 Tulpan

Za jak schopný považujete v současnosti těžký minomet 2s4 Tulpan?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články