Sériově vyráběný turecký tank Altaj se má vyrovnat nejlepším západním protějškům. Parametry je rozhodně velmi dobrý

Vyvinout a vyrobit tank špičkových parametrů vyžaduje velmi dobrý zbrojní průmysl. Turecku se to nejspíše povedlo také, i když s velikou podporou z Jižní Koreje.

Turecký tank Altaj i Zdroj fotografie: BMC
                   

Turecko se v posledních letech snaží zařadit mezi zbrojní velmoci a produkuje stále větší množství domácích zbraní velmi dobré úrovně. Jednou z nich je hlavní bojový tank, na němž pracovalo řadu let – dle tvrzení se má tank označovaný jako Altaj vyrovnat těm nejmodernějším západním protějškům. Zda je to pravda, se prokáže až poté, co se již sériově vyráběný tank dostane do výzbroje, potažmo do nějakého střetu, kde se bude moci projevit.

Turecký tank vychází z jihokorejské konstrukce

Myšlenka postavit moderní turecký tank sahá do 90. let 20 století. Wikipedia však uvádí, že se jeho konstrukce začala rýsovat až v roce 2007, kdy Turecko podepsalo smlouvu o transferu technologií jihokorejského tanku K2 Black Panther se společností Hyundai Rotem. Přesto trval vývoj firmě BMC ještě velice dlouhou dobu, první prototyp Altaje se objevil teprve v roce 2016, a do výzbroje tankových jednotek turecké armády má přicházet od roku 2025.

Boční pohled na turecký tank Altaj iZdroj fotografie: BMC
Boční pohled na turecký tank Altaj

Papírově je turecký tank Altaj srovnatelný s mnohými moderními protějšky v aktivní výzbroji NATO. ArmyRecognition uvádí, že má hmotnost 65 tun, což zhruba odpovídá hmotnosti tanku Leopard 2, a svědčí to o mohutném pancéřování, protože například ruské tanky jsou i podstatně lehčí. Altaj je pak vybaven kanonem s hladkou hlavní ráže 120 milimetrů o délce hlavně 55 ráží, což je opět parametr kanonů nejmodernějších západních tanků jako Leopard 2. Lze proto očekávat, že jak silou, tak ochranou, s nimi bude srovnatelný.

Technologie Altaje jsou velká neznámá

K obsluze tanku Altaj jsou zapotřebí 4 členové osádky, takže je jasné, že jako většina západních tanků nemá automatické nabíjení. TheDefensePost uvádí, že je vybaven hybridním kompozitním pancéřováním a systémem aktivní ochrany, i když se o něm příliš zdrojů nezmiňuje. Má mít také moderní řízení palby, termovizi a mnohé další technologie a schopnosti vyvinuté tureckým zbrojním průmyslem. Je však otázkou, nakolik budou srovnatelné se systémy používanými v moderních tancích, ale to lze posoudit jenom obtížně.

Zpoždění výroby pak způsobilo i Německem uvalené embargo na Turecko kvůli jeho účasti v konfliktu v Sýrii; Altaj měl být totiž vybaven německými motory. Turecko tak nakonec muselo vyvinout a použít motor domácí. Tanku by měl dodávat rychlost až 70 km/h a dojezd kolem 500 kilometrů, což jsou velmi dobré hodnoty. Kromě kanonu je tank vybaven i koaxiálním kulometem a dálkově ovládaným těžkým kulometem umístěným na věži.

Ukázky vývoje a schopností tanku Altaj

Jaký podle vás bude turecký tank Altaj?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články