Ukrajinské palbě neodolalo ani silně chráněné bojové vozidlo plné raketometčíků. Jde o jedinečný úlovek

Zajistit ochranu přepravovaných osob na bojišti je velmi složitá záležitost. I proti tomu nejsilnějšímu pancíři se nakonec našla zbraň.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ztráty ruské techniky na Ukrajině jsou den ode dne vyšší a kromě běžných strojů se mezi zničenými objeví i nějaké rarity. Jednou z posledních je podle fotografií zachycených Ukrajinci speciální bojové vozidlo BMO-T, které slouží k přepravě raketometčíků. V ruské armádě slouží jen ve velmi malých počtech.

Standardní bojové vozidlo není dost pancéřované

Jde totiž o úzce specializovaný stroj. Je určený k přepravě skupiny čtyř, některé údaje říkají dokonce sedmi vojáků, kteří bývají vyzbrojeni raketomety RPO-A Šmel. Protože tyto zbraně mají omezený dosah, je nutné oddíl dopravit až do těsné blízkosti bitevní linie, kde je velké nebezpečí zásahu nepřátelskou palbou. Klasická bojová vozidla by to nemusela přežít, proto od roku 2001 v ruské armádě slouží BMO-T.

Je založené na podvozku tanku T-72, což mu dává vysokou průchodnost terénem. Z vozidla byla odstraněna tanková věž, je zde jen zvýšená nástavba, aby ve stroji byl dostatek místa pro vezenou posádku a zbraně. Bojové vozidlo je 6,8 metru dlouhé, 3,6 metru široké a 2,1 metru vysoké. Jeho hmotnost je 43,9 tuny.

Není znám přesný počet takto vyrobených vozidel, počet zřejmě nepřesahuje číslo dvacet. Součástí výzbroje jsou zřejmě dva vrhače kouřových granátů, které jsou součástí obrany. Vozidlo je také vybaveno NBC ochranou a automatickými protipožárními systémy.

Speciální pancíř má posádku ochránit

Stroj má mít ochranu minimálně na úrovni klasického tanku. Je vybaven kompozitním pancířem s kevlarovou vložkou uvnitř. Ten je doplněn bloky reaktivního pancéřování, které by mělo bránit průniku především přenosných protitankových střel. Protože tyto bloky při nárazu explodují, mohou představovat nebezpečí pro výsadek pohybující se v blízkosti stroje. Vojáci musí být vycvičeni, aby věděli, jak se přesně chovat.

Členové výsadku z vozidla vystupují prostřednictvím poklopů ve střeše nebo v zadní části stroje. Jejich hlavní zbraní jsou raketomety RPO-A Šmel, kterých mají k dispozici až 32. Tyto zbraně mají nejčastěji termobarickou hlavici určenou k ničení bunkrů a živých cílů, případně slabě pancéřovaných vozidel. Mohou mít i zápalnou, případně kouřovou hlavici. Jejich hmotnost je 11 kilogramů a dostřel až jeden kilometr.

Samotné vozidlo je vyzbrojeno jen kulometem ráže 12,7 milimetru, který je dálkově obsluhovaný a k dispozici je tisíc nábojů. Dieselový motor stroji dodává rychlost až 60 kilometrů v hodině a jeho dojezd je až 500 kilometrů. Vozidlo je schopno zdolat stěnu o výšce 0,85 metru, vyjet do 60tiprocentního svahu nebo zdolat příkop o šířce 2,8 metru.

Jak dlouho může ruská armáda ztrácet své obrněnce?

Zdroj: DefenceBlog, Weaponsystems

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články