Video: ani úplně nový ruský minometný systém 2S40 Floks není o nic odolnější než jiné. Dohnal ho a vyřadil malý ukrajinský dron

Samohybné minomety mají širokou míru použití a mohou napáchat opravdu velké škody. I proto jsou pro nepřítele lákavým cílem.

Ruský samohybný minomet 2S40 Floks i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Jedním z mnoha typů zbraní nasazovaných ve válce na Ukrajině jsou různé druhy minometů. A ačkoliv je většina z nich přenášená vojáky, případně tažená, existuje i několik samohybných v kategorii těžkých minometů. Takové uspořádání má mnoho výhod, především pak vysokou mobilitu s možností přesunu z místa na místo, ačkoliv nebývá tak rychlý jako třeba u samohybných houfnic. Zároveň je však systém mnohem větší a snáze odhalitelný, a protože minomety nemají velký dosah, musí se s nimi vojáci zdržovat blízko fronty. Ovšem ani to nemusí vždy stačit a může dojít ke zničení, jak ukázal Serhii Sternenko na X (Twitteru); video je níže.

Dron dokázal minomet minimálně poničit

Jedním z opravdu cenných systémů je nejnovější přírůstek ruské armády v oblasti samohybných minometů, a sice 2S40 Floks. Na videu pod tímto článkem je vidět situace, kdy se ho nejspíše podaří zničit ukrajinským sebevražedným dronem – záběry jsou ale pořízené pouze z pohledu útočícího stroje, jehož kamera samozřejmě v okamžiku nárazu a výbuchu nesené hlavice přestala fungovat. Podle Defence-Blog se nedá se říci, zda byl minomet Floks zcela zničen, ale podobné útoky dokáží velmi často vyřadit i tank.

Ruský samohybný minomet 2S40 Floks iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Ruský samohybný minomet 2S40 Floks

Zajímavé je, že se obsluze ukrajinského dronu podařilo vzácný ruský minomet zachytit v okamžiku jeho přesunu na nějaké cestě, a to v nočních hodinách. Řidič vozidla si během přesunu na cestu pochopitelně svítil, čímž ze sebe ovšem udělal ještě snazší a viditelnější cíl. Minomet 2S40 Floks dokáže jet na silnici rychlosti až 85 km/h, ale i když se nejspíše pohyboval pomaleji, je jasné, že i malý komerční dron ho dokáže dohonit a zaútočit na něj.

Střílí jako minomet, i jako houfnice

2S40 Floks je poměrně nová zbraň, MilitaryToday uvádí, že byla veřejnosti poprvé představena v roce 2016, a jeho vojenské zkoušky byly dokončeny až v roce 2021. Lze proto předpokládat, že nebude zaveden v nějakých vysokých počtech. Vybaven je minometnou hlavní ráže 120 milimetrů, tedy stejnou, jaká je na pásovém samohybném minometu 2S9 Nona-S. Střílet pak dokáže do maximální vzdálenosti 13 kilometrů jako minomet, ale zvládá i střelbu jako houfnice, případně dokonce střelbu přímou.

2B16 Nona-K, minomet a houfnice

Neobvyklý sovětský hybrid mezi houfnicí a minometem Nona-K je silný jako dělo a zvládá používat i Západní munici, šlo o sovětský záměr

Kromě klasických explozivních projektilů tak může pálit i kumulativní granáty určené proti obrněné technice, ale i přesně naváděnou munici Kitolov-2M. Systém je umístěn na podvozku nákladního automobilu Ural-63704-0010 s pancéřovanou kabinou, která chrání proti střelbě z ručních zbraní a střepinám. Na vozidle je zásoba munice na 80 ran, rychlost střelby je až 10 ran za minutu. Kromě toho má 4členná osádka k dispozici kulomet ráže 12,7 mm.

Jak mohl 2S40 Floks po útoku ukrajinského dronu skončit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články