Spojené státy mají k dispozici některé ruské či exsovětské protiletadlové systémy. Využívají je k výcviku

Znát schopnosti nepřátelských zbraní je velmi důležité. Můžete proti nim vyvinout účinnou obranu, nebo je možné využít jejich slabin ve váš prospěch.

i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko velmi často nese s nelibostí, když státy, které označuje za své soupeře, disponují jeho zbraněmi. Například Spojeným státům se hlavně v 90. letech podařilo získat větší množství sovětských a ruských zbraní. Obecně lze říci, že všechny mocnosti se snaží znát co největší podrobnosti o zbraňových systémech soupeře, dostat se k plánům a i hotovým zbraním. USA jich však vlastní nemalý arzenál.

Zbraně lze koupit, či získat od spojenců

Během cvičení Southern Strike, v Camp Shelby v Mississippi v roce 2019, musely americké vrtulníky čelit protiletadlovým systémům Osa a Tor. To, jak je USA získaly, se samozřejmě neví, ale často tyto zbraně kupovaly třeba od států, jež měly finanční problémy. Případně státy, kterým SSSR nebo Rusko zbraně dodalo, se později mohly stát americkými spojenci. Pro příklad, systém Osa měla ve výzbroji i české armáda, i když ho již vyřadila. Nejnovější ruské zbraně dle všeho Američané dnes mohou získávat od Ukrajiny, jež je ukořistila v současné válce.

Protiletadlový systém 9K33 Osa, který také bývá označován jako SA-8 Gecko, byl ve své době velmi moderní zbraní. Pochází z roku 1972, je již tedy relativně zastaralý, i když ho stále mnoho zemí využívá. Je výsledkem snahy vyvinout mobilní systém krátkého dosahu, jenž by na jednom vozidle vezl radar, odpalovací zařízení a řídící či komunikační prostředky.

Vozidlo je 17,5 tuny těžké, celých 9,14 metru dlouhé a dokáže se pohybovat rychlostí až 80 kilometrů v hodině. Jeho posádku tvoří pět vojáků. Na střeše má umístěno odpalovací zařízení obsahující dvě až šest protiletadlových střel. Dokáže zasáhnout cíle do vzdálenosti až 15 kilometrů. Není ale příliš účinné proti strojům ve výšce menší než 50 metrů, menším dronům nebo letadlům s technologií stealth.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY SA
9K33 Osa (SA-8)

Tor byl opakovaně vylepšován

Systém 9K330 Tor je vlastně nástupcem Osa a je mnohem modernější. Začal být vyvíjen v roce 1975, ale do výzbroje byl zaveden až v roce 1986. Byl několikrát zásadně modernizován, a to zlepšilo jeho schopnosti. Proto stále patří mezi velmi účinné protiletadlové zbraně. Je umístěn na pásovém podvozku, což mu zaručuje dobrou pohyblivost v těžkém terénu. Vozidlo váží 34 tun, jeho délka je 7,5 metru. Dosahuje rychlosti až 65 kilometrů v hodině. Na obsluhu stačí trojice vojáků.

I Tor má na vozidle radar a odpalovací zařízení s osmi raketami. Ty nejnovější dokážou zasahovat cíle do vzdálenosti 25 kilometrů a výšky 10 kilometrů. Tor byl navržen nejen k ničení letadel a vrtulníků, umí si poradit i s řízenými střelami a objekty letícími ve výšce 10 metrů. Existuje i jeho navalizovaná verze. Asi nejznámější a tragickou událostí spojenou se systémem Tor je sestřelení ukrajinského letadla letícího z Teheránu do Kyjeva v roce 2020. K odpálení mělo dojít omylem, při incidentu zahynulo 176 lidí.

Jak hodnotíte schopnosti ruských protiletadlových zbraní?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout