Španělské BVP VCR 8×8 Dragon si poradí i s ruským tankem T-90M Proryv-3. Navíc je extrémně odolné a hůře zaměřitelné

Bojová vozidla pěchoty jsou důležitou součástí ozbrojených sil, a když na to dojde, poradí i s velmi dobře pancéřovaným tankem.

Vozidlo Piranha V i Zdroj fotografie: Nuță Lucian / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Španělská armáda – podobně jako mnohé evropské ozbrojené síly – nevynakládala v posledních desetiletích dost peněz na svou modernizaci, a to už od konce studené války. To se odrazilo i na stavu obrněné techniky, např. co se bojových vozidel pěchoty týče, a její inventář zastaral. Mění to ale nová vozidla, která postupně vstupují do výzbroje. Jde o VCR 8×8 Dragon v několika verzích, nejpočetnější bude skupina v podobě bojového vozidla pěchoty.

Dragon dostanou Španělé ve 4 verzích

Španělská armáda využívala (a stále ještě využívá) několik typů obrněných vozidel, třeba 3560 BMR, VEC-M1 nebo M113. Postupně je ovšem nahrazuje vozidly VCR 8×8 Dragon, jichž má být celkem 348, uvádí Euro-SD. Jedná se o modifikaci obrněných vozidel Mowag Piranha V používaných v několika armádách NATO. Největší počet těch španělských bude v provedení BVP, ale objednány jsou i verze průzkumné, ženijní a velitelské.

Jednou z předností nového BVP Dragon je jeho palebná síla. Janes uvádí, že je hlavní zbraní automatický kanon ráže 30 mm Bushmaster II, což je standardní zbraň západních armád, kterou lze najít třeba na českých transportérech Pandur II; doplněn je koaxiálním kulometem. S těžkými obrněnými vozidly a tanky pak bude Dragon bojovat dvojicí řízených protitankových střel Spike LR2 s dosahem minimálně 4 km a průrazností 700 milimetrů RHAe. To stačí i na ruský tank T-90M Proryv-3, který dle Wikipedie minimálně z boku tak odolný pancíř nemá.

Dragon se pyšní odolností proti minám

Vozidlo VCR 8×8 Dragon by mělo vojákům poskytovat vysoký stupeň ochrany. ArmyRecognition uvádí, že vozidla z rodiny Piranha V mají například mimořádně odolný spodek, díky němuž dokáží odolat i silným explozím nástražných náloží a min. Dragon má obsahovat i přídavné pancéřování, ale míra ochrany není přesně uvedena. Je pravděpodobné, že v přední části odolá až proti munici ráže 30 milimetrů. Vedle toho má Dragon i speciální nátěr omezující jeho radarovou a tepelnou signaturu, takže ho půjde hůře zaměřit.

Švédské bojové vozidlo pěchoty CV-90

AČR zná konečnou podobu svých nových BVP CV90 MkIV: významně přispějí i české firmy, na rozdíl od Gripenů jsou švédský úspěch

Hmotnost vozidla Dragon je 33 tun a má tříčlennou osádku, v zadní části pak prostor pro výsadek, ale zatím není nikde specifikováno, pro kolik vojáků – vozidla z rodiny Piranha V ho však mají nejčastěji osmičlenný. Na silnici se pak může pohybovat maximální rychlostí 100 km/h a dojezd má 500 kilometrů. Má také různé druhy pokročilých senzorů a kamer, a pravděpodobně bude disponovat nějakým typem moderní termovize i dalším vybavením.

Vozidlo VCR 8×8 Dragon

Jak hodnotíte parametry španělského vozidla VCR 8x8 Dragon?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články