Video: „jiný level maskování“ – vojenské cisterny mohou vypadat, jako že vezou dříví, paradoxně proto však mohou být cílem

NÁZOR: V době dronů musí být vojenská technika maskována mnohem důmyslněji než v minulosti. Některé koncepty jsou účinnější než jiné, ale stejně tak mohou i uškodit.

Ruská vojenská cisterna obložená dřevem i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Nad bojištěm na Ukrajině (a do budoucna tomu nejspíše nebude jinak ani jinde) krouží stovky průzkumných dronů, takže ukrýt před nimi nějakou rozměrnou techniku je téměř nemožné. Vojáci se o to pochopitelně snaží s různým úspěchem, ale vzhledem k citlivým senzorům musí přicházet se stále sofistikovanějšími triky. Jedním z možných je pozměnit vzhled vojenského vozidla tak, aby ho nebylo na první dobrou poznat poznat. Nepřítel pak pravděpodobně nebude mít důvod útočit, nebo si to dvakrát rozmyslí, aby neplýtval své kapacity.

Bez paliva vojenská technika nefunguje

Jednu z metod maskování, která má nepřítele oklamat, ukazuje i video pod tímto článkem. Ruští vojáci se snaží chránit své cisterny zásobující vojenské jednotky na frontě – takový náklad pochopitelně patří mezi velmi ceněné cíle, protože pokud nemá vojenská technika včetně tanků a obrněných transportérů dost paliva, jednoduše nemůže jezdit a na boj s ní tak ani nedojde. Palivo však ale slouží i pro generátory, které mohou pohánět třeba radary.

Cisterna na podvozku Ural-4320 iZdroj fotografie: Stanislav Kozlovskiy / Creative Commons / CC BY-SA
Cisterna na podvozku Ural-4320

Ruští vojáci proto v případě na videu zakamuflovali cisterny tak, že vypadají jako nákladní automobily dopravující dřevo. Už na začátku války na Ukrajině se přitom vyskytly konstrukce s opravdovými kládami kolem cisterny, které nejenže evokovaly dřevařské auto, ale zároveň mohly chránit cisternu před prostřelením ruční zbraní nebo střepinami. V současnosti jsou ale již vozidla pomalovaná a opatřená jakousi vrchní slupkou ze dřeva, takže je maskování sofistikovanější a z dronu pravděpodobně nerozpoznatelné.

Technika může být pod plachtou kamionu

Maskovat techniku tak, aby vypadala „nevinně“, není samozřejmě nic nového, dochází k tomu již dlouhá staletí. Během války na Ukrajině se pak objevily i raketomety překryté plachtou tak, že vypadaly jako běžný náklaďák. I ten je sice cenný, ale ne tak jako např. BM-21 Grad. Ukrajina zase dopravuje techniku přes své území na návěsech kamionů, takže nikdo neví, zda po silnici jede obyčejný kamion se zbožím, nebo nějaký s obrněným vozidlem pod plachtou.

6 zamaskovaných britských vojáků

99 % lidí nenajde na fotografii ani 1 maskovaného vojáka, natož všech 6; jsou tak precizně ukrytí, že je nespatříte ani při bližším pohledu

Ale ačkoliv se může zdát metoda na videu sofistikovaná, určitě nebude stoprocentní. Vzhledem k tomu, že ukrajinské obsluhy dronů o existenci takového maskování vědí, mohou prostě navádět útoky i na automobily se dřevem. V okolí fronty je navíc velmi nepravděpodobné, že bude jezdit nějaký velký počet náklaďáků s kulatinami, takže není riziko omylu tak vysoké. A pokud se o dřevo jednat bude, nejspíše je určené pro stavbu vojenského objektu či opevnění.

Jak účinné může být ruské maskování cisteren?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články