Ruský vícerážový raketový systém Vozrozhdeniye zastane práci za 2, odpalovat nejspíše může i termobarické rakety

Zkombinovat dvojici odpalovacích raketových platforem na jedno vozidlo zní zajímavý koncept, který může vojákům poskytovat větší flexibilitu.

Ruský raketomet Vozrozhdeniye i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Salvové raketomety jsou bezesporu mocné zbraně, a i v moderních konfliktech mají řadu způsobů využití. Některé z nich dokonce mohou odpalovat různé druhy munice různých ráží, většinou ale tak, že použijí jakýsi výměnný modul s předem nabitými raketami. Ruští konstruktéři nicméně přišli s koncepcí, kdy raketomet označovaný Vozrozhdeniye nese dva odlišné odpalovací systémy, přičemž lze v jednom z nich použít i více druhů munice.

Vozrozhdeniye je na kolovém podvozku

Raketomet Vozrozhdeniye je kolový, umístěn je na podvozku KamAZ 63501 8×8, na němž je např. i rovněž ruský raketomet Zemledeliye, uvádí MilIn. Tento podvozek má pancéřovou kabinu a lze očekávat, že Vozrozhdeniye bude disponovat shodnou konstrukcí a zřejmě i 3člennou obsluhou. Výhoda kolového podvozku je mobilita, neboť se může snadno přesouvat po vlastní ose – ve světě přitom užívá většina salvových raketometů stejnou koncepci.

Vozrozhdeniye je unikátní tím, že na něm není jeden typ raketového odpalovače, ale rovnou dva. Prvním z nich je odpalovač raket ráže 140 milimetrů, druhým pak odpalovač raket ráže 220 milimetrů, uvádí ArmyRecognition. První odpalovač je na 25 raket a druhý pak na 8, což by znamenalo, že by si obsluha mohla vybrat střelu podle toho, jakou by potřebovala. Jeden raketomet by tak zastal práci minimálně dvou starších zbraní.

Pokládání různých min na dálku

Rakety ráže 140 mm pochází z raketometu Zemledeliye, jenom je na vozidle jeden odpalovač (a nikoliv dva) na 25 střel. Jde o rakety určené pro dálkové pokládání minových polí, uvádí Wikipedia, jejichž obsahem jsou buď protipěchotní nebo protitankové miny. Jejich dosah je 5 až 15 km a miny mají být programovatelné, aby se po nějaké době samy zneškodnily. Jde o velice účinnou zbraň, protože nepříteli může zaminovat již odminovaný prostor.

Raketomet TOS-1A dokáže v zákopech šířit hrůzu. Před strašlivou termobarickou zbraní se nelze nikam ukrýt

U odpalovače ráže 220 mmje volba munice pestřejší – lze do něj nabít střely jako do raketometu BM-27 Uragan, které mají dosah až 40 kilometrů, a kromě klasických explozivních existují třeba rakety s minami nebo kazetovou submunicí. V ruské výzbroji mají potom stejnou ráži i rakety do termobarických raketometů TOS-1, TOS-1A a TOS-2, a tento odpalovač je zvládá také. Určeny jsou hlavně proti zakopané živé síle v zákopech a různém opevnění. Podle typu mají dosah až 10 kilometrů, ale některé zdroje udávají u TOS-2 až 15 kilometrů.

Raketomet Vozrozhdeniye ve výrobě

Co si myslíte o nápadu zkombinovat dva raketomety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články