Vyvíjený ruský raketomet může být novodobou náhradou za BM-21 Grad, konečně by dbal i na bezpečí obsluhy

NÁZOR: Ruská armáda si nejspíše konečně uvědomila, že jsou raketomety až příliš zranitelné odvetnou palbu. Aktuálně vyvíjená náhrada by ale mohla bezpečí zaručit.

Střelba z BM-21 Grad i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Nejrozšířenějším raketometem ve službách ruské armády je ve válce na Ukrajině starý sovětský BM-21 Grad. Jde stále o velmi účinnou zbraň, která není přesná, což nevadí – spoléhá se totiž hlavně na plošné pokrytí cíle. Ve výzbroji má tuto zbraň i Ukrajina, a na obou stranách utrpěl během bojů poměrně vysoké ztráty – jen Rusko údajně ztratilo více než 300 kusů. Problémem BM-21 Grad je jeho umístění na klasických nákladních automobilech, kvůli čemuž není osádka chráněna. Ruští konstruktéři se proto snaží vylepšit ochranu obsluhy i přesnost.

I moderní Tornado-G postrádá ochranu

Náhradu za legendární BM-21 Grad již Rusko vyvinulo, jedná se o raketomet Tornado-G. Stejně jako u BM-21 Grad jde o raketomet se 40 trubicemi pro střely ráže 122 milimetrů, ale je mnohem přesnější a má delší dostřel. Ovšem i Tornado-G používá jako podvozek nákladní automobily Kamaz 6×6, takže je osádka i v tomto případě velmi zranitelná, což je v době, kdy nad bojištěm (ale i týlem) létá velké množství průzkumných dronů navádějících palbu, problém.

Řešením by mohla být kombinace odpalovacího systému pro Tornado-G s obrněným automobilem Spartak, které je výsledkem vývoje obrněného vozidla VPK-Ural na podvozku běžného nákladního automobilu Ural-4320. I zde je však použitá pancéřovaná kabina pro osádku i vezený výsadek. Nový raketomet by ovšem prostor pro výsadek neměl, a místo něj by byl odpalovací systém raket, který by mohla osádka ovládat z bezpečí kabiny. Chráněná by byla proti palbě z ručních zbraní, střepinám i výbuchu miny o hmotnosti až 6 kg.

Vysoká přesnost a dolet 40 km

Nový systém by měl být určen k úderům na obrněná vozidla, dělostřelecká a minometná postavení, stejně jako na velitelská stanoviště. Dosah střel je kolem 40 kilometrů, což je oproti BM-21 Grad dvojnásobek. Systém řízení palby pak zaručuje, že jsou rakety mnohem přesnější, a mj. lze nastavit, že bude každá útočit na jiný cíl. Případně lze palbu naprogramovat tak, aby salva dokázala zničit například kolonu vozidel s rozestupy.

9K51M Tornado-G

Rusko má nástupce legendárního raketometu BM-21 Grad: Tornado-G zasype nepřítele salvou až na 40 km, úder může být velmi přesný

Celý systém má hmotnost 18,5 tun, a i díky tomu je schopen na silnici dosahovat rychlosti až 100 km/h, kdežto dojezd na plnou nádrž je kolem tisíce kilometrů. Do obrněné kabiny se vejdou kromě řidiče ještě 4 další vojáci. Vozidlo je na svou obranu vybaveno i přídavným kulometem PKM ráže 7,62 milimetrů. Oproti BM-21 Grad tedy značný posun.

Jak hodnotíte novou zbraň, která dokonce klade důraz na ochranu vojáků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články