Bývalý americký podplukovník řekl, že ani západní tanky nemusí na „vyhnání“ Rusů stačit. Klíčoví jsou podle něj vojáci a jejich počet

Ukrajina dostane moderní západní tanky, ale třeba i BVP. Odborníci však upozorňují, že ani jejich skvělé vlastnosti nemusí na znovuzískání území stačit.

Tank Leopard 2A6 i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Ukrajinské vládě se podařil ještě před několika měsíci nemyslitelný krok: západní země dodají na obranu napadené země moderní tanky, ale třeba i bojová vozidla pěchoty. Nejčastěji se mluví o německých tancích Leopard 2, ale americká administrativa slíbila rovněž zaslat M1A1 Abrams, a Britové zase tanky Challenger 2. Jistě se bude jednat o silnou pomoc, ale například Daniel Davis, podplukovník americké armády ve výslužbě, upozorňuje, že to k vítězství stačit nemusí.

Současné ukrajinské tanky nejsou lepší než ruské

Západní obrněná technika může Ukrajině dodat sílu, s níž dosud nedisponuje. Nyní má sice vlastní tanky, a to především modernizované T-64 a T-80, případně dostala tanky sovětské konstrukce (nejčastěji různé verze T-72), ale ty jsou oproti západním o poznání slabší. Tankům útočníka se proto maximálně vyrovnají, ale například nejnovější ruské modernizace nebo tanky T-90 jsou zkrátka lepší. Západní tanky jsou všeobecně považovány za kvalitnější, i když třeba ruský T-90M Proryv se jim v mnohé vyrovná.

Tank M1A1 Abrams iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Americký tank M1A1 Abrams

Podle Davise jsou sice západní stroje kvalitní, ale ke konečné porážce Ruska a jeho vytlačení z celého území Ukrajiny vést nemusí. Upozorňuje, že často nezáleží ani na technice, ale na lidech, tedy počtu a kvalitě vojáků. K tomu, aby mohla ukrajinská armáda porazit tu ruskou, potřebuje obrovskou bojovou sílu. A je otázka, zda ji vzhledem k velikosti ruských ozbrojených sil bude mít.

Rusko má ohromné lidské zdroje

Ačkoli ruská armáda utrpěla na Ukrajině minimálně 3 velké porážky, rozhodně se nedá říci, že je poražena nebo zásadně oslabena. Dokazuje to i současné zamrznutí konfliktu a neustálé ruské pokusy o útok kolem Bachmutu, které přináší i nějaké malé územní zisky. Rusko do těchto bojů vrhá hlavně obrovskou masu lidské síly a evidentně má stále kde brát. Tamní ministerstvo obrany dokonce plánuje počet vojáků navýšit. Ani velké ztráty na životech tak dle všeho zatím ruskou společnost nepřiměly k nějakému velkému odporu proti válce.

Je samozřejmě otázkou, v jakém stavu se nyní ruská, ale i ukrajinské armáda nachází, i když ta na straně napadené země může v příštích měsících čerpat z dodávek moderních západních zbraní i stále masivnějšího výcviku svých jednotek podle standardů NATO. Pravdou ale zůstává, že na opravdu dobré osvojení západní techniky bude potřebovat ukrajinská armáda měsíce, pouze týdny budou asi málo. Na druhé straně je neznámou, kolik dalších vojáků je ruské vedení schopno mobilizovat, vycvičit a kvalitně vybavit pro bojové operace, když některým rozdalo akorát výstroj na airsoft.

Která strana nakonec získá navrch?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články