Český výrobce známý svými traktory přišel s taktickým obrněným vozidlem. Gerlach má ambice zaujmout zákazníky po světě

Pěchota potřebuje při přesunech na dlouhé vzdálenosti rychlá a mobilní vozidla, která je dokážou ochránit a zároveň je lze využít i v boji.

i Zdroj fotografie: Zetor Engineering
                   

V posledních letech se ve světě doslova roztrhl pytel s projekty obrněných vozidel, která ve svém konceptu spojují výhody obrněného transportéru a terénních automobilů. Armády si jich velmi cení pro schopnost rychlých přesunů a skvělou ochranu posádky, a to i proti nástražným náložím a minám, a také možnosti je osadit různou výzbrojí. Do soutěže o přízeň vojenských zákazníků se pustil i slovensko-český Zetor Engineering, známý hlavně kvalitními traktory. V portfoliu má ale i vozidlo Gerlach.

Odolá i silnému výbuchu

Jde o taktické obrněné vozidlo, které bylo poprvé představeno na jaře roku 2019. Je založeno na podvozku 4×4, jenž se jmenuje Rolling Chassis Zetor. Na něm je namontována kabina a nástavba vyvinutá na základě technologií společnosti Rheinmetall Protection Systems. Ta zajišťuje balistikou i protiminovou ochranu. Její dno je ve tvaru V a odklání tak výbuch. Odolat má až 8 kilogramům TNT.

Vozidlo samotné je 5,92 metru dlouhé, 2,55 metru široké a 2,6 metru vysoké. Jeho hmotnost je 12 tun. Základní verze je určena pro 4 cestující, ale jsou i verze, které pojmou 5 nebo 6 osob. K dispozici je 2,3 metru krychlového velký zavazadlový prostor, v němž může být uložen náklad o hmotnosti až 1,5 tuny. Posádka má na každé straně k dispozici dvojici dveří.

iZdroj fotografie: Zetor Engineering

Zvládne i těžký terén

Vozidlo je vybaveno motorem se šestistupňovou automatickou převodovkou a má pneumatiky s automatickým dofukováním. Maximální rychlost vozidla je 117 kilometrů v hodině. Automobil má dvě nádrže o objemu 220 litrů, které vystačí na dojetí až 600 kilometrů v kombinovaném terénu, na silnici až 800 kilometrů. Je schopen překonat příkop široký až jeden metr, půlmetrovou terénní překážku nebo brodit do hloubky 1,2 metru. Zvládne i 60procentní stoupání.

Vozidlo může mít podle přání zákazníků na střeše nainstalovány různé zbraňové systémy, a to včetně dálkově ovládaných. Těmi mohou být různé druhy kulometů nebo granátomet. Možná je ale i instalace minometu nebo protitankové řízené střely. Na přání zákazníka je možné i instalovat případné pancéřování. Jsou zde i komunikační systémy či ochrana proti zbraním hromadného ničení, ale vybavení a konstrukce umožňují i instalace dalších volitelných prvků.

Jak velký zájem bude o vozidlo Gerlach?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti