Český výrobce známý svými traktory přišel s taktickým obrněným vozidlem. Gerlach má ambice zaujmout zákazníky po světě

Pěchota potřebuje při přesunech na dlouhé vzdálenosti rychlá a mobilní vozidla, která je dokážou ochránit a zároveň je lze využít i v boji.

i Zdroj fotografie: Zetor Engineering
                   

V posledních letech se ve světě doslova roztrhl pytel s projekty obrněných vozidel, která ve svém konceptu spojují výhody obrněného transportéru a terénních automobilů. Armády si jich velmi cení pro schopnost rychlých přesunů a skvělou ochranu posádky, a to i proti nástražným náložím a minám, a také možnosti je osadit různou výzbrojí. Do soutěže o přízeň vojenských zákazníků se pustil i slovensko-český Zetor Engineering, známý hlavně kvalitními traktory. V portfoliu má ale i vozidlo Gerlach.

Odolá i silnému výbuchu

Jde o taktické obrněné vozidlo, které bylo poprvé představeno na jaře roku 2019. Je založeno na podvozku 4×4, jenž se jmenuje Rolling Chassis Zetor. Na něm je namontována kabina a nástavba vyvinutá na základě technologií společnosti Rheinmetall Protection Systems. Ta zajišťuje balistikou i protiminovou ochranu. Její dno je ve tvaru V a odklání tak výbuch. Odolat má až 8 kilogramům TNT.

Vozidlo samotné je 5,92 metru dlouhé, 2,55 metru široké a 2,6 metru vysoké. Jeho hmotnost je 12 tun. Základní verze je určena pro 4 cestující, ale jsou i verze, které pojmou 5 nebo 6 osob. K dispozici je 2,3 metru krychlového velký zavazadlový prostor, v němž může být uložen náklad o hmotnosti až 1,5 tuny. Posádka má na každé straně k dispozici dvojici dveří.

iZdroj fotografie: Zetor Engineering

Zvládne i těžký terén

Vozidlo je vybaveno motorem se šestistupňovou automatickou převodovkou a má pneumatiky s automatickým dofukováním. Maximální rychlost vozidla je 117 kilometrů v hodině. Automobil má dvě nádrže o objemu 220 litrů, které vystačí na dojetí až 600 kilometrů v kombinovaném terénu, na silnici až 800 kilometrů. Je schopen překonat příkop široký až jeden metr, půlmetrovou terénní překážku nebo brodit do hloubky 1,2 metru. Zvládne i 60procentní stoupání.

Vozidlo může mít podle přání zákazníků na střeše nainstalovány různé zbraňové systémy, a to včetně dálkově ovládaných. Těmi mohou být různé druhy kulometů nebo granátomet. Možná je ale i instalace minometu nebo protitankové řízené střely. Na přání zákazníka je možné i instalovat případné pancéřování. Jsou zde i komunikační systémy či ochrana proti zbraním hromadného ničení, ale vybavení a konstrukce umožňují i instalace dalších volitelných prvků.

Jak velký zájem bude o vozidlo Gerlach?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články