Video: na uznávaný ruský systém protivzdušné obrany SA-8 Gecko stačila pouze jedna raketa nebo granát

Systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu jsou pro vojáky na frontě nesmírně důležité. A o to cennější pro nepřítele jsou.

Vystavený systém 9K33 Osa i Zdroj fotografie: George Chernilevsky / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když chce armáda držet své vojáky v bezpečí před útoky ze vzduchu, případně před většími průzkumnými či útočnými drony, může je vybavit protivzdušnou obranou krátkého dosahu. Konkrétně SSSR k tomu vyvinul již před více než 50 lety SA-8 Gecko (v kódu NATO), který je známější jako 9K33 Osa. I dnes je hojně používán a pro nepřítele dokáže být značnou hrozbou, i když existují i modernější a výkonnější systémy. Ani poslední vylepšení však neodolá granátu z dronu, natož pak raketě, jak uvádí ukrajinská jednotka Létající lebka na X (dříve Twitter).

SA-8 Gecko má střely i radar na 1 vozidle

SA-8 Gecko vstoupil do výzbroje sovětské armády v roce 1971, uvádí MilitaryToday, a v té době se jednalo o špičkovou zbraň – dokonce šlo o první mobilní systém vybavený radarem a střelami na jediném vozidle. A co víc, systém byl ještě obojživelný, takže mohl postupovat s jednotkami i v případě překročení vodního toku. V době svého vzniku byl systém SA-8 Gecko určen hlavně proti vrtulníkům a letounům v nižších výškách, ale dnes je užitečný i proti větším dronům. Dosah střel je přitom 10 km, u modernějších verzí až 15, a radaru pak 30 km.

9K33 Osa, cvičení ukrajinské armády, 2021 iZdroj fotografie: Mil.gov.ua / Creative Commons / CC BY-SA
9K33 Osa na cvičení ukrajinské armády

Jakmile je tedy systém SA-8 Gecko nasazen, má protivník v dané oblasti zhoršené možnosti operovat drony, i když ty menší pravděpodobně radar systému nevidí (snad nějaký externí). Dokazuje to i video pod tímto článkem, kde průzkumný dron objevil vozidlo během přesunu na jiné místo, a když zaparkovalo pod stromy, navedl na něj dělostřelce. Našel jsem ho na Defence-Blog, ale nevím, jaká zbraň ho zničila – nejspíše se jednalo o raketu M31 z M142 HIMARS nebo nějaký přesně naváděný dělostřelecký projektil.

Účinný je proti SA-8 Gecko i sebevražedný dron

I přes značně pokročilý věk systému SA-8 Gecko je v případě války jeho zničení významným úspěchem, neboť to pak v oblasti otevírá cestu pro operace dronů, což znamená velikou výhodu. K jeho zničení samozřejmě není vždy potřaba využívat poměrně drahých raket ze systému HIMARS, použít lze i sebevražedné drony, i když ne vždy. Vzhledem k deklarovanému dosahu bývá systém většinou jen několik km od fronty, a tedy často i v dosahu některých sebevražedných dronů, které sestávají z komerčních dronů a hlavice / granátu.

Ruské dělo 2S7 Pion

Video: ruská „bestie“, supertěžké dělo 2S7 Pion, patří k nejsilnějším na světě a dostřelí až 60 km, na jeho zničení ale stačí jeden zásah

Nevýhodou systému SA-8 Gecko je, že je velmi obtížné ho zamaskovat. Samotné vozidlo je totiž 9,14 metrů dlouhé, 2,75 metrů široké a 4,2 metrů vysoké. I vzhledem k tvaru lze tak v podstatě říci, že jde velikou krabici na 6 kolech. Její hmotnost 17,7 tun potom naznačuje, že nebude ochrana osádky příliš vysoká, a každá menší hlavice včetně dronu ji tedy může v případě zásahu zničit nebo alespoň významně poškodit. Na druhou stranu, v době vývoje systému se inženýři nemuseli na nic takového ohlížet, hrozby dnešního bojiště tenkrát neznali.

I tak je ale systém stále velice uznávaný, a to zejména pro jeho schopnosti a početnost – vyroben byl dle Wikipedie v počtu 1 200 kusů, přičemž si dokáže poradit s mnoha cíli, jak už jsme vypisoval výše, a to i s těmi moderními. Účastnil se přitom mnoha konfliktů – jmenovitě to byla íránsko-irácká válka, libanonská válka 1982, občanská válka v Angole, válka v Západní Sahaře, válka v Perském zálivu, rusko-gruzínská válka, válka na Ukrajině atd.

Nejdříve je vidět zničení ruského děla 2S7 Pion, a poté i systému SA-8 Gecko (9K33 Osa)

Jak hodnotíte schopnosti systému SA-8 Gecko (9K33 Osa) na dnešním bojišti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články