Video: ukrajinští vojáci zničili ruský „supertank“ BMPT Terminator provizorním sebevražedným dronem

Ačkoliv se má jednat o velmi odolné a extrémně silně vyzbrojené vozidlo, jeho koncepce zejména na otevřeném prostranství příliš nefunguje, a zničit ho dokáže i levný dron.

BMPT Terminator i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když ruští vojáci bojovali v předchozích válkách, zjistili, jak jsou jejich tanky ve městech zranitelné. Konstruktéry to vedlo ke stavbě silného doprovodného vozidla, od něhož si slibovali, že problémy vyřeší. Označováno je jako BMPT Terminator, a díky umístění na tankovém podvozku by mělo být mimořádně odolné. Vypadá jako „supertank“, i když tankem není, a ukazuje se, že není tak úspěšné, jak by se mohlo zdát, a jeho zničení není zase tak obtížné. Dokládá to ostatně i případ, o němž informoval Serhii Sternenko koncem roku 2023, a z něhož je video níže.

Tankový podvozek s reaktivní ochranou

Konstruktéři umístili věž vozidla Terminator, a hlavně vylepšeného Terminator 2, na podvozek tanku T-72, případně může být na velmi podobném podvozku T-90. Již samotný kompozitní pancíř mu zajišťuje poměrně slušnou míru ochrany, ale na mnoha místech má i bloky reaktivní pancéřové ochrany, uvádí ArmyRecognition. Podle fotografií by se mělo jednat o ERA (Explosive Reactive Armor) typu Relikt účinný nejenom proti tandemovým kumulativním hlavicím, ale i proti kinetickým projektilům. Některá místa pak kryjí i slat mříže.

BMPT Terminator, ruské podpůrné vozidlo iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska
Vozidlo BMPT Terminator

Nejednou se však ukázalo, že ani taková ochrana nestačí, protože když dokáží některé zbraně zničit tank, poradí si i s BMPT Terminator. A nemusí se ani jednat o protitankové zbraně – jak dokazuje video pod tímto článkem, ke zničení vozidla lze použít také provizorní dron s kumulativní hlavicí. Stačí jenom, aby se operátor trefil tam, kde žádné bloky reaktivního pancéřování nejsou – třeba do oblasti motoru. Z vozidla pak začnou odletovat rozžhavené kusy na metry daleko a nikdo z 3členné osádky takovou explozi nejspíše nepřežije.

Kanony, kulomet a protitankové střely

Výzbroj BMPT Terminátor vypadá impozantně a je složena z kombinací několika silných zbraní. Moderní Terminator 2 má ve věži dvojici rychlopalných kanonů ráže 30 mm a koaxiální kulomet – obě zbraně lze použít proti pěchotě. Kanony s kadencí až 600 ran za minutu a dosahem až 4 kilometry zase proti lehkým obrněným vozidlům, ale třeba i pěšákům schovaných v domech nebo zákopech. Vše potom doplňují 4 řízené protitankové střely 9M120 Ataka s dosahem až 6 km a průrazností 800 mm RHAe, ale ani to dle Defence-Blog na přežití nestačilo.

Ruské BMPT Terminator zničilo ukrajinský tank a BVP

Video: podceňované ruské BMPT Terminator v akci překvapilo, když samo zničilo dva ukrajinské protivníky, tank a BVP

Terminator má hmotnost 44 tun a dokáže se pohybovat rychlostí až 60 km/h, a dojezd je kolem 500 kilometrů. Jeho nasazení v bojích ukazuje, že ač na papíře vypadá impozantně, ve skutečnosti zase tak úspěšný není – neznamená to však, že by nebyl nebezpečný; je, ale zkonstruován byl hlavně pro městský boj – ruská armáda ho ovšem používá hlavně na otevřeném prostranství, event, v lesích. V době, kdy vznikal, si nejspíše nikdo neuvědomoval, jak moderní bojiště změní levné sebevražedné drony, a že proti Terminator bude bezmocný.

Zničení BMPT Terminator 2 dronem

Co si myslíte o konceptu vozidla BMPT Terminator?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články