Zubilo je pochybný ruský pozemní dron s protiletadlovým dělem bez zaměřování. Nejspíše by mohl šetřit životy vojáků

Pozemní robotické drony si stále častěji probíjí cestu i do bojových akcí. Ruské vozidlo působí dosti podivně, i když může být nepochybně funkční.

Vojenská robotická vozidla i Zdroj fotografie: Uživatel Robobotics / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská armáda se snaží najít způsob, jak podpořit pozemní jednotky během bojů v první linii, a jedním z řešení jsou drony, ačkoliv jejich konstrukce už není tak jednoduchá. Pokud se budou pohybovat v bojové zóně, musí být dostatečně chráněné, a podmínkou je jejich autonomnost – ale pokud mají opravdu pomoci, musí něco uvézt, a tedy být veliké. Vše skloubit do funkčního systému není snadné, avšak ruskou odpovědí je robotické vozidlo Zubilo.

Robotický dron Zubilo má pomoci s logistikou

Zařadit někam ruský pozemní dron Zubilo je velice obtížné. Na první pohled totiž vypadá jako čtyřkolový obrněný transportér, a NeewsWeek uvádí, že by měla být jeho hlavním úkolem logistika, jelikož má úložný prostor. Teoreticky by se do něj však mohli vtěsnat i vojáci. Vozidlo by se mohlo také účastnit bojů, neboť je poměrně dobře vyzbrojené, a nepochybně může při mnoha misích ušetřit nespočet lidských životů, což je nanejvýš žádoucí.

Poprvé se objevilo v létě roku 2023, ale jeho současná verze má být upravená. Dostupné fotografie na sociálních sítích ukazují, že je na jeho korbě namontované protiletadlové dělo ZU-23-2, což je dvouhlavňová zbraň ráže 23 milimetrů určená nejen proti vzdušným, ale i pozemním cílům. Má kadenci až 2 000 ran za minutu, uvádí Wikipedia, ale Defence-Ua upozorňuje, že zbraň na fotografiích nemá zaměřovací zařízení a její využití by tedy mohlo být sporné. Možná ale bude nějak řízeno softwarem přes čidla a kamery, těžko říci.

Zubilo váží zhruba jako obrněný transportér

Výhodou vozidla je fakt, že je umístěno na sériovém čtyřkolovém podvozku KamAZ, což zjednodušuje jeho výrobu. EssaNews uvádí, že má dosahovat rychlosti až 100 km/h a unést 3 tuny nákladu. Samotná hmotnost Zubila je pak 16 tun, což odpovídá hmotnosti některých obrněných transportérů, a nejspíše tak bude i podobně veliké.

Vozidlo BMP-3

Záběry ukazují ruské robotické vozidlo BMP-3 Sinitsa, které sice ještě neprošlo testy, ale vypadá velice schopně a ušetří život 3 vojáků

Jeho čelní pancíř by měl odolat střelám ráže 30 milimetrů, což je hodnota odpovídající moderním transportérům či BVP. Jestli ale bude Zubilo něčeho schopné, je veliká otázka – dozajista ho lze naprogramovat a vystavět tak, aby jednotky doprovázelo, ovšem vzhledem k jeho velikosti bude lehce odhalitelným a snadným cílem pro protitankové zbraně, miny nebo sebevražedné drony – tedy stejně, jako tomu je u jiných obrněných vozidel. Na druhou straně nejspíše nebude tak drahý jako obrněný transportér, ale jistě nebude ani levný.

Robotický dron Zubilo

Co si myslíte o koncepci pozemního dronu Zubilo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články