Jak bojovat s depresemi?

Během pandemie nás zatěžovalo omezení běžného způsobu života, strach o zdraví a život náš i našich blízkých.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V tomto období se v České republice výskyt depresí zvýšil až třikrát a střední až těžší depresí, či stavy úzkosti trpělo 43 % obyvatel. Nyní nás tíží obava z válečného konfliktu na Ukrajině se všemi důsledky, které tato situace přináší a může v budoucnu přinést. A to vše se projevuje na našem duševním zdraví. Když se vnější negativa spojí s obvyklou náročností běžného života, pracovní nebo studijní zátěží a u někoho i s rodinnými problémy, může se stát, že se naše křehká duševní rovnováha poruší. Jak se v takové situaci zachovat?

Špatná nálada, nebo už deprese?

Jak poznáme, jestli náš zhoršený psychický stav je jen dlouhodobou špatnou náladu, nebo se jedná o depresi? Znaky, kterými se deprese vyznačuje, jsou popsány velice podrobně. Jedná se o nechutenství a poruchy spánku. Člověk trpící depresí zanedbává osobní péči, nemá sílu řešit běžné situace a náročnější situace nezvládá. Nemá pod kontrolou své emoce, odcizuje se sám sobě, neraduje se z věcí, které ho vždy těšily, přestává se věnovat svým obvyklým zájmům a zálibám. Pokud tento stav trvá déle než dva týdny, mohlo by se jednat o depresi.

Deprese může zasáhnout přímo nás ale i někoho z našich blízkých. Někteří lidé mají tendenci svoje problémy skrývat, nechtějí se svému okolí svěřit. Na jejich chování se ale změna psychického stavu projeví. Někdo se snaží depresivní stavy potlačit zvýšenou aktivitou nebo nepřirozeně pozitivním chováním. U někoho se viditelně projevují typické příznaky deprese. Pokud se někdo takový v našem okolí vyskytne, je potřeba mu nabídnout pomoc.

Zvládneme depresi sami?

Většina z nás se snaží redukovat počet léků, které užívá, a u antidepresiv to platí snad nejsilněji. Máme totiž podvědomý pocit, že jakmile začneme antidepresiva užívat, budeme se jich těžko zbavovat. Proto se nejdřív snažíme poradit si se svým zhoršeným psychickým stavem sami, na což je hned několik osvědčených postupů.

Prvním krokem by měla být úprava denního a spánkového režimu. Pravidelný životní režim příznivě působí na hladinu hormonů, které ovlivňují náš psychický stav. Osvědčenou cestou je také to, že se s naším trápením svěříme někomu blízkému. Když si o našich problémech s někým promluvíme, může nám to pomoct odstranit pocit samoty, poskytnout oporu a také si díky tomu, že se někomu svěříme, lépe urovnáme myšlenky, které nás tíží. Duševní napětí také pomůže zmírnit příjemný pohyb. Sami dobře víme, který typ pohybu nás baví a nezatěžuje. Pro někoho to je plavání, běh a dokonalou relaxací je delší procházka v lese.

Online pomoc

V posledních letech se rozšířila možnost řešení problematických situací pomocí internetu a týká se to i problémů s psychikou. Na příklad na stránkách Národního ústavu duševního zdraví si můžeme vyplnit online testy, pomocí kterých se o našem psychickém stavu dozvíme víc. Na těchto stránkách jsou také odborné informace i kontakty na odbornou pomoc. Krizové linky pomáhají již dlouhodobě, ale ne každému z nás vyhovuje telefonický rozhovor. Proto krizové linky rozšířily svoje služby a v poslední době je možné linky oslovit i mailem nebo prostřednictvím chatu.

Také většina psychologických a psychoterapeutických poraden nabízí online terapii. V současné době online pomoc vyhledává stále více lidí. Důvodem může být to, že konzultace pomocí internetu umožňuje větší odstup, úsporu času i kratší termíny objednání na terapii.

Při psychických problémech také můžeme využít mobilní aplikaci Nepanikař.  Tato aplikace nenahrazuje péči odborníka, ale poskytne nám první pomoc v těžké psychické situaci a také kontakty na pomoc odbornou. Aplikace, která je dílem české studentky, byla přeložena do devíti jazyků a její pomoci již využili lidé ze 180 zemí celého světa.

Návštěva odborníka

Když se nám nedaří zbavit se dlouhodobé špatné nálady vlastními silami, měli bychom se obrátit na odborníka. První konzultaci nám může poskytnout i náš praktický lékař, který dokáže posoudit závažnost našeho stavu a doporučit nám další postup. Pokud máme to štěstí, že nás postihla jen lehčí forma deprese, může nám pomoct psychoterapie. Když je ale náš psychický stav horší, měli bychom navštívit psychologa a na základě jeho doporučení i psychiatra. Deprese se léčí pomocí antidepresiv a jejich užívání je dobré kombinovat s dalšími postupy, a to s psychoterapií i s úpravou životního režimu. Dobrou zprávou je to, že deprese je označována za jedno z nejlépe léčitelných onemocnění duše.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Jaromír Pecák

Zobrazit další články