Video: ani když se moderní ruské dělo 2S40 Floks zrovna chystá k útoku ve „skrytu“ stromů, nemusí být vůbec v bezpečí

Likvidace dělostřelectva je na bojišti jedním z nejdůležitějších úkolů, a jestliže se jenom na moment zastaví, může se obratem stát cílem sebevražedného dronu, který ho pozoruje.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

I v současných moderních konfliktech hraje na bojišti jednu z hlavních rolí dělostřelectvo, a čím modernější dělostřelecký systém je, tím je jeho zničení cennější. V mnoha úlohách ho však dokázaly nahradit sebevražedné drony, a často se tak dokonce stává, že si berou pozemní techniku na mušku. Dělostřelectvo je tehdy v nevýhodě, a pokud ho zejména při zastavení nějaký dron objeví, je jeho osud většinou zpečetěn.

Ani blízké stromy 2S40 Floks neochránily

Boj dronů proti dělostřelectvu je zobrazen na videu pod tímto článkem. MilIn uvádí, že sebevražedný dron v tomto případě útočil na moderní ruský minometný systém 2S40 Floks. Video však není jenom záběrem z útoku, je rovněž jakousi kompilací ruských záběrů z prezentace schopností tohoto systému a záběrů z dronového útoku. Ten zjevně končí totálním zničením Floksu, což ale není na záběrech vidět, jelikož jsou z kamery útočícího dronu.

Ruský samohybný minomet 2S40 Floks iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Ruský samohybný minomet 2S40 Floks

Dron využil při objevování 2S40 Floks termovizi, což by mohlo naznačovat, že k události došlo v noci. Obsluha dělostřeleckého systému pravděpodobně přijela na jakousi lesní cestu a doufala, že je v blízkosti stromů proti zvídavým očím z oblohy dostatečně chráněna; poloha hlavně naznačuje, že se chystala ke střelbě. Ale velice se spletla, dron totiž systém velice dobře viděl a nejspíše okamžitě zaútočil, aby ho eliminoval.

2S40 Floks je kombinací minometu a děla

Systém 2S40 Floks je jednou z nejžhavějších novinek ve výzbroji ruských ozbrojených sil, protože byl zaveden na podzim roku 2023, uvádí Wikipedia. Jde o zajímavý systém specifický hlavně pro Sovětský svaz nebo Rusko, potažmo kombinuje schopnosti dělostřelectva a minometu. Zbraň je vlastně minometem ráže 120 mm schopným odpalovat nejenom klasickou minometnou munici, ale i dělostřeleckou, a zároveň je schopna přímé palby.

Ruský samohybný minomet 2S40 Floks

Video: ani úplně nový ruský minometný systém 2S40 Floks není o nic odolnější než jiné. Dohnal ho a vyřadil malý ukrajinský dron

Nevýhodou systému je jeho dosah, s klasickým střelivem je to pouze 7,5 kilometrů, což znamená, že se musí přiblížit k bitevní linii. Používat může i naváděnou munici Kitolov-2M, uvádí Defence-Ua, kdy je dosah 10 kilometrů, ač některé zdroje mluví dokonce o 13 kilometrech. Systém je umístěn na podvozku nákladního automobilu Ural 4320 6×6, což mu zajišťuje vysokou mobilitu, a vozí s sebou zásobu munice na 60 ran, zatímco kadenci má až 10 ran za minutu.

Zničení systému 2S40 Floks

Jak hodnotíte ruský systém 2S40 Floks?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články