Video: ani betonový hangár nemusí poskytnout ruskému systému 9K33 Osa útočiště, pakliže dokáže dron vletět do něj

Ukrýt techniku před drony do nějaké budovy je sice chytrý nápad, ale pokud to zpozoruje nepřátelský průzkumný dron, útoku to zabránit nemusí.

Systém 9K33 Osa i Zdroj fotografie: Horst Jens / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Technika v blízkosti bojové linie musí být maximálně nenápadná, protože jí hrozí akutní nebezpečí útoku nepřítele a tedy možné zničení. V posledních letech je přitom toto nebezpečí o to větší, že na obloze v podstatě neustále létají průzkumné drony, které mohou na techniku navést přesnou dělostřeleckou palbu nebo drony sebevražedné. Není proto divu, že se technika ukrývá například v budovách, ale ani to nemusí v některých případech pomoci.

9K33 Osa se schoval do betonového úkrytu

Úkazem toho, jak se může obsluha techniky pokoušet využít krytu třeba v hangáru nebo hale, je video pod tímto článkem. Je na něm ruský systém protivzdušné obrany 9K33 Osa, jak hlídá oblohu nad sebou – v tom okamžiku ho ale objevil průzkumný dron a jeho obsluha ho už nespustila z dohledu. Díky tomu mohla pozorovat i to, jak ruský systém ukončil svou činnost a zamířil do jakéhosi betonového hangáru, uvádí MilIn.

9K33 Osa, cvičení ukrajinské armády, 2021 iZdroj fotografie: Mil.gov.ua / Creative Commons / CC BY-SA
9K33 Osa na cestě

Teoreticky by mohl takovýto hangár vojenskou techniku ochránit například před útoky sebevražedných dronů, i když dělostřelectvo nebo letectvo by si s ním nejspíše hravě poradilo. V tomto případě to neplatilo, jelikož záběry ukazují, že byl hangár již předtím poničen a některé betonové panely z jeho stěn vypadly. Toho využil operátor sebevražedného dronu, vlétl dírou dovnitř a do 9K33 Osa se trefil. Zajímavé je, že přezdívka obsluhy dronu je údajně „Chirurg“.

Zastaralý, ale stále rozšířený systém

9K33 Osa pochází z počátku 70. let 20. století, uvádí WeaponSystems; vyvinutý byl v Sovětském svazu a dostal se do výzbroje mnoha zemí, a i když je v současné době považován za zastaralý, zůstává v mnoha armádách ve službě. Jak dokazuje i video níže, jeho radar nejspíše není schopný na obloze odhalit menší typy průzkumných dronů, což je dnes největší nebezpečí – může si ovšem poradit například s většími drony, vrtulníky nebo nízko letícími letadly.

9K33 Osa, sovětský protiletadlový systém

„Metla nebes varšavského paktu“ 9K33 Osa: i přes 50 let starý sovětský protiletadlový systém je dnes vysoce efektivní

Systém je namontovaný na šestikolovém obojživelném podvozku a jeho obsluhu zajišťuje pět vojáků, uvádí Army-Technology. Na vozidle je kromě radaru i odpalovací zařízení pro 6 raket, zatímco radar dokáže odhalit cíle do vzdálenosti až 30 km a navádět může najednou dvě střely, jejichž dosah je 10 km do dálky a zhruba 5 km do výšky. U systému 9K33 Osa lze ocenit jeho mobilitu, na silnici se dokáže pohybovat rychlosti až 60 km/h, a výhodou je schopnost plavat, čímž může být využitý i při obojživelných operacích.

Ruský 9K33 Osa zničený v hangáru

Jak byste v blízkosti fronty ukryli nebo chránili systém jako je 9K33 Osa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články