Video: když se na ruský 9K37 Buk právě nakládaný na kamion zaměří dron silný jako FGM-148 Javelin, může ho zničit 1 ranou

Zničit systém protivzdušné obrany středního dosahu je vždy úspěch, a pokud se na něj navíc zaměří americký sebevražedný dron Switchblade 600, je to v podstatě jistota.

Vozidlo TELAR systému Buk-M1 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během vojenských konfliktů se vojáci snaží všemožnými způsoby narušovat protivzdušnou obranu nepřítele a ničit její systémy. Ten se naopak pochopitelně snaží tomu předcházet, a to například tím, že systémy často přemisťuje, čímž jejich zaměření a ničení komplikuje. Jakmile je přitom nějaký systém objeven, vyplatí se ho sledovat i v případě, že se zkouší přesunout – právě tehdy totiž může být snadno zranitelný, čehož lze využít.

9K37 Buk se měl přesunout na návěsu

Jedno zničení systému protivzdušné obrany je zachyceno na videu níže. MilIn uvádí, že se jedná o 9K37 Buk ve verzi M2, který se průzkumnému dronu podařilo zachytit v okamžiku, kdy se přesunoval. Sledoval ho přitom až do okamžiku, kdy najel na kamionový návěs určený k přepravě těžkých vozidel. Ruská armáda ho pravděpodobně chtěla přesunout na delší vzdálenost, jelikož na kratší se systém s pásovým podvozkem přesunuje sám.

K jeho zničení byla použita potulující se munice, což je jiné označení pro sebevražedný dron. Podle tvaru viditelného na videu se zřejmě jednalo o americký Switchblade 600, což je vidět v momentě, kdy se blíží k návěsu. Na stojící návěs se mu podařilo zaútočit zezadu, a ačkoliv to zpočátku vypadalo, že systém nezničil, nakonec ho pohltily plamen, takže je bez šance, že by přežil. Ruským vojákům se pouze podařilo odpojit kamion připravený návěs táhnout.

Switchblade 600 je silný jako FGM-148 Javelin

Switchblade 600 je dron odpalovaný z přenosného odpalovacího systému podobnému minometu, a výrobce AeroVironment na stránkách tvrdí, že ho dokáže 1 voják připravit do 10 minut. Těžký je 15 kg a ve vzduchu vydrží až 40 minut, přičemž se pohybuje max. rychlostí 185 km/h a od řídícího stanoviště se může vzdálit na 40 kilometrů. Obsahuje hlavici schopnou ničit živou sílu i obrněná vozidla, silou se má vyrovnat střelám FGM-148 Javelin.

HJ-12 Red Arrow

HJ-12 je čínské dvojče FGM-148 Javelin, které nelze podceňovat: raketa zasáhne cíl maximálně přesně, a to v nejslabším místě

Systém Buk-M2 je pak modernizovaná verze 9K37 Buk. Vozidlo na pásovém podvozku může být vybaveno vlastním radarem a 4 střelami schopnými zasahovat cíle do vzdálenosti až 50 km a výšky 25 km, uvádí ArmyRecognition. Využíván je k obraně proti letadlům, vrtulníkům, větším dronům nebo řízeným střelám, a údajně je schopen ničit i některé taktické balistické rakety. Často je nasazován k ochraně jednotek poblíž bojové linie, a je proto zranitelný.

Zničení systému 8K37 Buk pomocí dronu Switchblade 600

Jak nejlépe chránit takové systémy během přepravy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články