HJ-12 je čínské dvojče FGM-148 Javelin, které nelze podceňovat: raketa zasáhne cíl maximálně přesně, a to v nejslabším místě

NÁZOR: Moderní protitankové zbraně jsou pro pěchotu velmi důležité, což se opakovaně ukazuje i na Ukrajině. V čínském arzenálu je to hlavně silný systém HJ-12.

HJ-12 Red Arrow i Zdroj fotografie: Norinco
                   

Jednou z legendárních zbraní ukrajinského bojiště je americký přenosný protitankový systém FGM-148 Javelin, z něhož se doslova stalo kladivo na ruské tanky. Ve světe ale existují ještě další zbraně s velmi podobnými vlastnostmi, a v případě nasazení by si nejspíše nevedly jinak. Jednou z nich je čínský raketomet HJ-12 známý pod označením Red Arrow. Na první pohled vypadá ve srovnání s FGM-148 Javelin téměř jako dvojče.

HJ-12 zavedla Čína 18 let po Javelinu

Američané přijali svou proslulou protitankovou zbraň FGM-148 Javelin do výzbroje v roce 1996, a téměř hned znamenala nový standard vedení boje mezi pěchotou a tanky. Čínské společnosti Norinco pak trvalo 18 let, než se americké zbrani vyrovnala – svou HJ-12 konkrétně poprvé představila v roce 2014. Čínská armáda, ale i zájemci ze světa (raketomet je totiž určen i k exportu), tak dostali do ruky přenosnou protitankovou zbraň s velmi podobnými parametry i designem, jakou je právě FGM-148 Javelin.

Střela do čínského protitankového HJ-12 Red Arrow iZdroj fotografie: Uživatel Mztourist / Creative Commons / CC BY-SA
Střela do čínského protitankového systému HJ-12 Red Arrow

HJ-12 je zbraní typu vystřel a zapomeň, což znamená, že se střela po zaměření navádí na tank nebo jiný cíl sama, a střelcova práce tak končí. Letět může po přímé dráze, ale podobně jako FGM-149 Javelin rovněž dokáže vystoupat do výšky a zaútočit na cíl shora, kde mají tanky i další obrněnci slabé pancéřování. Hlavní motor střely se přitom zažehne až po odpálení z odpalovací trubice, což pomáhá skrýt pozici střelce, a zároveň je tak možné zbraň používat i v uzavřených a stísněných prostorách.

Nabít novou střelu trvá jen čtvrt minuty

Vzhledově i rozměrově se Red Arrow neuvěřitelně podobá Javelinu. Tvoří ho dvě části, a to střela s odpalovací trubicí a zaměřovací systém, vše má přitom celkovou hmotnost 22 kilogramů, tedy velmi podobně jako americký protějšek. Odpalovat lze z ramene, ale stejně tak ze stativu nebo z vozidla, kde je namontován. Po odpálení střelec prázdnou trubici odhodí a za 15 sekund zvládne nasadit novou. Zaměřovací systém funguje i v noci a za špatné viditelnosti, raketa se totiž na cíl navádí pomocí infračerveného nebo televizního zobrazování.

Průraznost střely je 800 milimetrů RHAe, což sice nestačí na proražení čelního pancíře západních tanků, ale je to více než dostatečné k proražení slabé střechy. Hlavice rakety je tandemová, takže si dokáže poradit i s reaktivním pancéřováním. Zbraň je použitelná nejen proti obrněným vozidlům, ale také proti bunkrům, člunům nebo nízko letícím vrtulníkům. Dosah střely Red Arrow, potažmo HJ-12, je za dne 4 kilometry, v noci pak poloviční.

I když jsou tedy některé parametry o trochu horší než v případě FGM-148 Javelin, nelze brát zbraň na lehkou váhu. V případném konfliktu budou mít armády, jejíž vojáci HJ-12 disponují, silnou zbraň de facto proti všem existujícím tankům. Aktuálně totiž není na světě žádný, který by jí dokázal 100% odolat. Vznikají sice nové koncepty, ty se však nesoustředí na zvyšování síly pancíře, nýbrž na tzv. aktivní ochranu, která by střely ničila dříve, než by k obrněnci dorazily, případně zmírnily jejich explozi natolik, že by pancíř zbytkové síle již odolal.

Čínská přenosná protitanková zbraň HJ-12 Red Arrow

Jak moc mohla Čína okopírovat léty prověřený americký FGM-148 Javelin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články