Video: i na malý ruský „9tubusový“ improvizovaný systém na pokládání min musí někdy vyletět hned dva drony

Rozmisťovat miny dálkově je nesmírně užitečné, přičemž k tomu velmi dobře poslouží i improvizované systémy. Nelze však očekávat, že zůstanou bez povšimnutí.

Robot s 9 tubusy PKM-1 pro dálkové pokládání min i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Miny stále hrají v konfliktech významnou roli a dají se pokládat různými způsoby. Vojáci už je ani nemusí zahrabávat do země, neboť je lze pokládat dálkově. Jednou z možností, jak to provést, je využití robotického vozidla spolu se systémy dálkového pokládání min, čímž vznikne mobilní systém, a nehrozí tak nebezpečí ztráty vojáků v případě útoku nepřítele, protože ho obsluhují z dálky. Takové vozidlo je pro něj ale bezesporu cenným cílem.

Robotické „zaminovávací“ vozidlo zničily drony

Ruský robotický systém na pokládání mil lze vidět na videu pod tímto článkem. Jde o nějaký typ menšího robotického vozidla s 9 tubusy na rozmisťování min, uvádí MilIn, a podle všeho se pohyboval v blízkosti fronty, kde si ho všiml nepřítel, načež se rozhodl využít k jeho zničení sebevražedný dron. Z videa je patrné, že se jednalo o FPV dron s nějakou hlavicí, ale operátor se zjevně netrefil, a když ležel letoun na zemi, přenášel obraz.

Sebevražedný FPV dron iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Sebevražedný FPV dron

Dálkový pokladač byl nicméně natolik zajímavým cílem, že na něj byl vyslán další sebevražedný dron, přičemž celou akci opět monitoroval, protože z něj pochází závěrečné záběry, které značí zničení zbraně. Druhý dron byl viditelně úspěšný a do systému narazil přesně; po explozi se pak objevil ještě minimálně jeden další výbuch, což naznačuje, že alespoň v některých tubusech musela být mina nebo miny, které nepřítel nestihl položit.

Robot může miny pokládat v zemi nikoho

Na robotickém vozidle bylo umístěno 9 tubusů systému označovaného jako PKM-1, uvádí ArmyRecognition, a soudí, že jde o relativně levný systém, jehož cenu odhaduje na asi 91 tisíc korun. Nejspíše se jedná o improvizaci, ale může být relativně efektivní a teoreticky by s ní šly pokládat miny v zemi nikoho, případně těsně před nějaké útočící jednotky. Vozidlo je tak velice nebezpečné, i když není jasno, jak je ovládáno, ani jaký má dosah.

Transportér BTR-82

Video: ani více než 5násobná přesila nemusí uspět, i pouzí 4 vojáci dokáží zastavit útok 3 ruských BTR-82 a jejich výsadku

Tubus systému PKM-1 může obsahovat různé typy protipěchotních i protitankových min. Na stránkách Centra bojového výcviku americké armády stojí, že tubus dokáže odpálit miny na vzdálenost 30 až 35 metrů, a může v něm být třeba 72 malých protipěchotních motýlkových min PFM-1, které se rozptýlí do prostoru, ale i miny větších typů. Například jedna protitanková PTM-3 nebo tři protivozidlové PTM-1. Vzhledem k tomu, že je na robotovi tubusů 9, může nést celou směsici min a aplikovat je dle potřeby.

Zničení robotického vozidla na pokládání min

Znáte podobné improvizované zaminovávací systémy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články