Video: ani více než 5násobná přesila nemusí uspět, i pouzí 4 vojáci dokáží zastavit útok 3 ruských BTR-82 a jejich výsadku

Při útoku mechanizované pěchoty mají transportéry nejdříve vysadit vojáky, a poté jim pomáhat. Jenomže když čelí dobré obraně, úspěch se dostavit nemusí.

Transportér BTR-82 i Zdroj fotografie: Dmitrij Fomin / Creative Commons / CC BY
                   

Při vzorovém útoku mechanizované pěchoty by měly obrněné transportéry přijet k pozicím obránců, u nich vysadit vezené vojáky, a následně je podpořit palbou ze svých těžkých zbraní. Takový útok se zdá být efektivní, ale existuje relativně snadná cesta, jak se proti němu ubránit. Když totiž obránci obrněná vozidla zničí – nebo alespoň většinu z nich – ještě před tím, než vojáky vysadí, budou v obraně ve značné výhodě a mohou uspět i proti přesile.

Obránci byli proti přesile jenom 4, přesto uspěli

Útok takové skupiny obrněných transportérů zachycuje i video pod tímto článkem. MilIn k tomu uvádí, že se jedná o dronové záběry z útoku tří ruských obrněných transportérů BTR-82 na pozici stráženou pouze 4 ukrajinskými vojáky. Obránci tak byli jednoznačně v početné nevýhodě, i když na druhou stranu jim obranná pozice poskytovala jiné přednosti, a tak mohli i proti přesile uspět, ačkoliv to rozhodně nebyl lehký boj.

Protitanková mina TM-62M iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Protitanková mina TM-62M, která nejspíše vyřadila jedno BTR-82

Co přesně se na videu stalo, je velice těžko rozpoznatelné, ale podle popisů najel jeden z transportérů na protitankovou minu M-62, čímž se vyřadil. Druhý se pak obráncům podařilo zničit nespecifikovaným typem granátometu, ale pravděpodobně se mohlo jednat o rozšířený RPG-7, i když je možností mnohem více. Nakonec se strhla bitva mezi pěchotou za pomoci ručních zbraní. Obránce nicméně podporovalo i dělostřelectvo, takže se jim nakonec podařilo zbytek útočníků zahnat, i když i ukrajinští vojáci utrpěli v bitvě zranění.

Transportér má výsadek uvnitř, často i na trupu

Jednotka útočící na obránce měla jistě přesilu, neboť BTR-82 uveze uvnitř výsadek 7 vojáků, uvádí MilitaryToday, ale ruská armáda vozí velmi často další usazené na střeše; obránci nicméně čelili min. 5násobné přesile. Zničením dvou vozidel, a nejspíše eliminací výsadku či alespoň jeho části, si obránci velmi pomohli. Každý transportér je teoreticky mohl zasypat silnou palbou – základní verze má kulomet ráže 14,5 mm doplněný koaxiálním ráže 7,62 mm, a pokud šlo o BTR-82A, byl místo těžkého kulometu kanon ráže 30 mm.

Bumerang ve verzi K-17 s dělem ráže 30 mm

Nové ruské kolové vozidlo Bumerang již netrpí nedostatky starých BTR a přiblíží se západním standardům, vypadá nevídaně dobře

Mina TM-62 použitá ke zničení jednoho z transportérů je velmi účinná, a zároveň i levná. Lze ji umístit kamkoliv v terénu a případně i částečně zahrabat, aby nebyla tak vidět. Když na ni přitom najede vozidlo, exploduje, neb dle typu stačí k jejímu spuštění tlak hmotnosti 150 až 550 kilogramů. Uvnitř je nálož 7,5 kilogramů trhaviny, uvádí Military-History, což s přehledem stačí i k vyřazení tanku, takže je transportér pro minu jasný úspěch.

4 obránci zastavili útok tří BTR-82 a výsadku

Jak podle vás měli postupovat útočníci, aby uspěli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články