AČR má 200 nových vojáků, potřebovala by jich však výrazně více, a problémem je i věk. Na rok 2024 má vskutku ambiciózní plány

S ohledem na bezpečnostní situaci v Evropě by česká armáda ráda zvýšila své početní stavy. Ani přes náborové kampaně to však není tak jednoduché.

Přísaha nových vojáků AČR i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
                   

Jestli chce mít česká armáda dostatečnou sílu k obraně České republiky, a zároveň k plnění spojeneckých závazků vůči dalším členům Severoatlantické aliance, potřebuje nejenom dostatek moderní techniky a vybavení, ale hlavně dostatečný počet vojáků. Do ozbrojených sil se v poslední době snaží nalákat další muže a ženy, a i když zájem o práci v ozbrojených silách je, není dostatečný. K přísahám profesionálních vojáků však dochází pravidelně.

Rekruti složí slib, základní výcvik je 12 týdnů

Naposledy se počet nových vojáků Armády České republiky zvýšil v březnu 2024, kdy složilo přísahu 200 nových vojáků, jak informovalo ministerstvo obrany ve své tiskové zprávě. Jde o absolventy kurzu základní přípravy, který je v Česku pořádán ve Vyškově. Takový výcvik trvá 12 týdnů a je složen z teoretické i praktické části. Vojenská akademie na svých stránkách uvádí, že vojáci mají budíček již v 5 hodin ráno, zatímco večerku v 10 večer.

Přísaha nových vojáků AČR iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
Přísaha nových vojáků AČR

Armáda má ale s náborem nových rekrutů docela problém. Například Novinky přinesly informaci, že v roce 2023 byl čistý přírůstek 600 rekrutů, ale podle náčelníka generálního štábu by armáda potřebovala alespoň dvojnásobný. Dlouhodobá koncepce totiž předpokládá, že do roku 2026 by měly mít ozbrojené síly 30 tisíc vojáků; loni jich mimochodem bylo necelých 27 tisíc.

AČR by chtěla v roce 2024 hned 1 100 vojáků

Plány Armády ČR na rok 2024 jsou docela ambiciózní. V publikované prezentaci na rok 2024 armáda tvrdí, že by chtěla počet profesionálních vojáků zvýšit o 1 100 osob oproti roku 2023, a již v roce 2023 proto spustila intenzivní náborovou kampaň zaměřenou hlavně na mladé muže a ženy, protože problémem není jenom nedostatek vojáků, ale i poměrně vysoký věk, který se v průměru pomalu začíná blížit 40 letům, což není moc dobré.

Výcvik ukrajinských vojáků v ČR

AČR může v roce 2024 vycvičit další tisíce Ukrajinců a předat jim své zkušenosti, na boj ve velké armádě je ale nepřipraví

Armáda přitom potřebuje jak profesionální vojáky, tak i dostatečné aktivní zálohy, jejichž počty se pohybují jenom kolem 4 500, což je málo. Jedním z lákadel vojáků však může být, že se mohou těšit na některé typy nové techniky, které jsou atraktivnější než byly (a jsou) ty z dob SSSR. Určitě půjde o nová bojová vozidla pěchoty CV90, ale armáda také intenzivně jedná o tancích Leopard 2, a to včetně nákupu nejnovější verze 2A8. Jisté také je, že začnou vojenští piloti po roce 2030 létat v letounech Lockheed Martin F-35 Lightning II 5. generace.

Přísaha nováčků AČR

Jak veliká by podle vás měla být česká armáda, a kolik by mělo být záložníků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články